Aktualności

Sunday, 22 February 2015

Zmiany w ujęciu podatkowym w usługach budowlanych

Zmiany w ujęciu podatkowym w usługach budowlanych

Zmiany rozliczania usług budowlanych i budowlano-montażowych wzbudzają duże wątpliwości w podmiotach świadczących tego typu usługi. Dotyczy to nie tylko ustawy o VAT, ale też podatku dochodowego. Krakowskie Biuro Rachunkowe Perfekto omawia te kwestie w niniejszym artykule.

Istotną kwestią jest to, w jaki sposób i kiedy następuje rozpoznanie obowiązku podatkowego w usługach budowlanych. Już od 1 stycznia 2014 roku o wykonaniu usługi budowlanej lub budowlano-montażowej decyduje faktyczne wykonanie tej usługi.

Obowiązek podatkowy w VAT – kiedy powstaje? 

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, gdy dokonuje się sprzedaży usług budowlanych lub budowlano-montażowych na rzecz innego podatnika VAT lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Faktura ta musi jednak zostać wystawiona w odpowiednim terminie, tzn. nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej. Z kolei jeśli podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją po upływie tego czasu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu wystawienia faktury.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej na rzecz konsumentów. Jako iż nie ma obowiązku wystawienia faktury, obowiązek podatkowy powstaje wraz z chwilą wykonania usługi. W obu przypadkach niezwykle istotna jest jednak data wykonania usługi.

Ustalenie daty usługi budowlanej

Od ponad roku daty powstania obowiązku podatkowego nie utożsamia się z datą podpisania protokołu odbioru prac. Akceptowalnym rozwiązaniem dla organu podatkowego powinno być zatem przyjęcie za datę zaistnienia obowiązku dzień zgłoszenia zakończenia prac przez wykonawcę, czyli zgłoszenie do odbioru. Tego typu procedury są standardowo regulowane za pomocą umów. W przypadku, gdy po ukończeniu prac należałoby wprowadzić ważne poprawki, wykonawca powinien – po wykonaniu tych prac – ponownie zgłosić odbiór nabywcy usługi.

Zaliczki w obowiązku podatkowym w VAT

Jeśli  przed wykonaniem usługi podatnik otrzymał całość lub część zapłaty (przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę), obowiązek podatkowy powstał  z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Data powstania przychodu a podatek dochodowy

W przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych, aby określić datę powstania przychodu, trzeba sprawdzić, które ze zdarzeń było pierwsze: wykonanie usługi, wystawienie faktury czy uregulowanie należności, tzn. całkowite i końcowe dokonanie zapłaty. Wynika to z faktu, iż zaliczek na poczet usług nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej.

Jak widać ustalenie momentu wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej w ujęciu podatkowym nie jest zależne od regulacji zawartych w ustawie o VAT. Stąd też pojawiają się rozmaite wątpliwości odnośnie do interpretacji zmian podatkowych w usługach budowlanych, które z chęcią rozwieją specjaliści z naszego biura rachunkowego Perfekto. 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015