Aktualności

Friday, 03 July 2015

Zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych. Czy Ty również musisz się zaopatrzyć w kasę rejestrującą?

Zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych. Czy Ty również musisz się zaopatrzyć w kasę rejestrującą?

Przepisy Rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które weszły w życie 1 stycznia 2015 roku, nakładają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej na nowe grupy podatników oferujących swoje produkty lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i/lub rolnikom ryczałtowym.

Korzystałeś ze zwolnienia? To już nieaktualne

Przypomijmy, że już od kilku lat da się zauważyć tendencję stopniowego obejmowania  obowiązkiem stosowania kas fiskalnych kolejnych grup podatników, przy równoczesnym zawężaniu listy zwolnień z tego obowiązku. 

Dotychczas, czyli do 31 grudnia 2014 roku, podatnicy mogli na przykład skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencji, jeśli ich obroty nie przekraczały 20 tysięcy złotych rocznie (lub proporcjonalnie niższej kwoty – w przypadku tych podatników, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku podatkowego).

Po 1 stycznia 2015 roku kilka grup podaników zostało z tego zwolnienia wyłączonych. Docelowo zniknąć mają wszelkie zwolnienia, a więc kasy fiskalne mają pojawić się wszędzie.

Kasa fiskalna bez względu na obrót...

Bez względu na wysokość obrotów, kasę fiskalną musieli zakupić podatnicy świadczący usługi:

  • naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów
  • naprawy oraz wymiany opon i kół
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy oraz lekarzy dentystów
  • prawne i z zakresu doradztwa podatkowego (wyjątkiem są tutaj usługi notariuszy)
  • fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne
  • gastronomiczne (wyjątkiem jest catering na pokładzie samolotów oraz w szkolnych/uczelnianych stołówkach)
  • dostawy perfum i wód toaletowych (wyjątkiem jest sprzedaż na pokładzie samootów).

Podsumowując: kasy fiskalne musiały pojawić się w warsztatach samochodowych, u wulkanizatorów i w punktach wymiany opon, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, w biurach doradztwa podatkowego lub w biurach rachunkowych świadczących usługę doradztwa podatkowego, w firmach gastronomicznych i cateringowych, w gabinetach lekarskich i stomatologicznych oraz w kancelariach prawniczych (z wyjątkiem notariuszy). 

...i częstotliwość świadczonej usługi

Do 31 grudnia 2014 roku podatnicy mogli również korzystać ze zwolnienia z obowiązku instalacji kasy fiskalnej w sytuacji, gdy, świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych lub/i rolników ryczałtowych, dokumentowali każde takie świadczenie usługi fakturą identyfikującą jej odbiorcę i gdy liczba świadczonych usług w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, a liczba odbiorców tej usługi –  20. Od 1 stycznia 2015 roku również i to zwolnienie przestało obowiązywać. 

To nie wszystkie zmiany. Także przy sprzedaży biletów oraz rezererwacji miejsc przy przewozach rozkładowych pasażerskich, przy których dotychczas korzystano ze zwolnienia w określonych warunkach – wprowadzić należało ewidencję przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Chcesz znać szczegóły wprowadzonych zmian – Biuro Rachunkowe Perfekto odpowie na Twoje pytania.

Uwaga!

Przedsiębiorstwa, które założono przed 1 stycznia 2015 roku, a których dotyczy obowiązek stosowania kasy fiskalnej zgodnie z wprowadzonym Rozporządzeniem, miały prawo skorzystać z dwumiesięcznego okresu przejściowego. Oznacza to, że od 1 marca 2015 roku powinny być zaopatrzone w kasę fiskalną.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015