Aktualności

Thursday, 19 March 2015

Okresy wypowiedzenia a rodzaje umów – zmiany w kodeksie pracy

Okresy wypowiedzenia a rodzaje umów – zmiany w kodeksie pracy

W październiku 2014 roku pojawił się projekt ustawy zmieniającej podstawowe zasady kodeksu pracy, obowiązujące po upływie sześciu miesięcy od ogłoszenia nowelizacji. Zmiany te dotyczą zasad zawierania umów, okresu ich trwania oraz właśnie okresów wypowiedzeń. Ma to zmienić między innymi sytuację związaną z nieuzasadnionym wykorzystywaniem umów o pracę na czas określony. Krakowskie Biuro Rachunkowe Perfekto przedstawia te zmiany. 

Nowelizacja przynosi kilka szczególnie istotnych zmian. Przede wszystkim jest to ograniczenie rodzajów umów o pracę. W miejsce funkcjonujących czterech rodzajów wprowadza się trzy: na czas nieokreślony, określony i na okres próbny. Umowa na czas wykonywanej pracy pójdzie w niepamięć. Z kolei umowę na okres próbny będzie można zawrzeć tylko raz celem sprawdzenia kwalifikacji pracownika. Zawarcie umowy na okres próbny z tą samą osobą możliwe będzie jedynie w przypadku, gdy zatrudni się ją do innego rodzaju pracy. Zaproponowano także zmianę limitu umów na czas określony. Okres zatrudnienia (także łączny) zwierany przez te same strony nie będzie mógł łącznie przekroczyć 33 miesięcy, zaś łączna liczba umów na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech. Jeśli limity te zostaną przekroczone, pracownik będzie traktowany jako zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. Do limitów nie będzie się jednak nadal wliczać umów na okres próbny.

Wypowiedzenia przy umowie o pracę

Jak powszechnie wiadomo, wypowiedzenie umowy może złożyć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Następnie jednak obowiązuje okres wypowiedzenia. Przy wejściu w życie nowelizacji pracodawca ma możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia wraz z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Po wejściu w życie nowelizacji zmienia się długość okresu wypowiedzenia umowy na czas określony na czas od okresu zatrudnienia, czyli tak, jak ma to miejsce przy umowach o pracę na czas nieokreślony. Zatem, jeśli okres zatrudnienia przy umowie na czas określony lub na czas nieokreślony nie przekracza sześciu miesięcy, wówczas obowiązują dwa tygodnie wypowiedzenia; jeśli świadczono pracę ponad sześć miesięcy okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc. Z kolei, gdy okres zatrudnienia wynosił minimum trzy lata, okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Po zmianach te okresy wypowiedzenia dotyczyć będą także umów na zastępstwo. Do tego czasu za okres wypowiedzenia przy umowie na zastępstwo uznaje się trzy dni.

Przed wprowadzeniem nowelizacji okres wypowiedzenia dla umowy na czas określony wyglądał inaczej. Umowa ta mogła być wypowiedziana tylko wtedy, gdy została zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy i jeśli w umowie zamieszczono stosowne zastrzeżenie. Wówczas okres ten wynosi dwa tygodnie.

W przypadku umów na czas nieokreślony znaczenie ma także okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Jeśli ten pracodawca jest następcą prawnym wcześniejszego pracodawcy lub też jeżeli zmiana pracodawcy miała miejsce w ramach przejścia zakładu pracy lub części na tego pracodawcę, wówczas do okresu zatrudnienia wlicza się też zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy.

Natomiast gdy pracownik świadczył pracę związaną z odpowiedzialnością materialną, pracodawca może wraz z pracownikiem zawrzeć w umowie dłuższe okresy wypowiedzenia. Przy przepracowaniu okresu krótszego niż sześć miesięcy będzie to jeden miesiąc wypowiedzenia, zaś przy przepracowaniu okresu dłuższego niż sześć miesięcy – trzy miesiące. 

W odniesieniu do umów o pracę na okres próbny okresy wypowiedzenia to: trzy dni robocze dla okresu próbnego przekraczającego dwa tygodnie, tydzień, gdy okres próbny przekroczył dwa tygodnie oraz dwa tygodnie okresu wypowiedzenia dla okresu próbnego, który trwał ponad trzy miesiące.

Wypowiedzenia przy umowach cywilno-prawnych

Przepisy prawne nie określają w sposób jednoznaczny, jaki dokładnie powinien być czas wypowiedzenia przy umowie zleceniu. Stąd też każdy przypadek należy poddać stosownej analizie, podczas której weźmie się pod uwagę okres obowiązywania umowy oraz jej zakres.

Umowa cywilnoprawna może zawierać szczegółowe zasady regulujące obliczanie okresu wypowiedzenia. Wprowadzanie tych informacji nie jest obligatoryjne, w związku z czym często się ich nie umieszcza w umowie. Stąd też, jeśli umowa cywilnoprawna nie zawiera szczegółowych regulacji odnośnie do obliczania terminu wypowiedzenia, należy sięgnąć do artykułu 110-116 Kodeksu cywilnego.

Jeśli mają Państwo problem lub wątpliwości odnośnie do obliczenia okresu wypowiedzenia, zapraszamy do kontaktu z Biurem Rachunkowym Perfekto z Krakowa.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015