Aktualności

Monday, 13 April 2015

Opodatkowanie wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcane

Opodatkowanie wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcane

Wraz z nastaniem 1 stycznia 2015 roku weszły w życie zmiany w CIT. Wprowadzona została między innymi nowelizacja doprecyzowująca przepisy dotyczące niepodzielnych zysków. Przepisy te były przedmiotem sporów, pozwalały one bowiem na rozbieżne interpretacje. Poniżej krakowskie Biuro Rachunkowe Perfekto prezentuje owo zagadnienie.

Spór o zysk niepodzielny

Jeden z przepisów należących do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (PDOP) stanowił od dłuższego czasu przedmiot sporu. Według tej ustawy dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych to m.in. wartość niepodzielonych zysków w spółce w przypadku, gdy przekształci się ją w spółkę niebędącą osobą prawną. Wówczas przychód określa się na dzień przekształcenia.

W tym miejscu warto objaśnić, na czym ów spór polegał. Otóż organy podatkowe uważały, iż niepodzielnym zyskiem podlegającym opodatkowaniu jest również zysk, który przekazano na kapitał zapasowy tudzież rezerwowy danej spółki. Natomiast zdaniem sądów administracyjnych, jeśli wypracowany zysk przekazano na kapitał zapasowy czy rezerwowy, nie stanowił on wówczas zysku niepodzielnego. W związku z tym faktem wartość owego zysku nie może podlegać opodatkowaniu. 

Nowelizacja przepisów

Aby wyeliminować rozbieżności będące przedmiotem wspomnianego sporu, należało wprowadzić nowelizację treści wspomnianych tu przepisów. Stąd też od 1 stycznia 2015 roku weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą fizyczną do dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych zalicza się wartość niepodzielnych zysków w spółce, a także wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej. W związku z tym przychód określa się na dzień przekształcenia. 

W praktyce nowelizacja ta oznacza, iż wraz z nastaniem 2015 roku dochód (przychód) z udziału w zyskach  osób prawnych stanowi wartość każdego zysku, który nie jest przekazywany wspólnikowi. Wynika z tego, że interpretacja owego przepisu jest zbieżna ze wspomnianym powyżej stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe w odniesieniu do kwestii opodatkowania zysku przekazanego na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółki.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości odnośnie do opodatkowania wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej lub też pytania dotyczące innych zmian w CIT, zapraszamy do kontaktu z Biurem Rachunkowym Perfekto z Krakowa. Nasi profesjonaliści z chęcią udzielą odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015