Aktualności

Sunday, 26 April 2015

Ulga remontowa w 2015 roku

Ulga remontowa w 2015 roku

Ulga remontowo-modernizacyjna, znana powszechnie jako ulga remontowa, została zniesiona. Nie istnieje już w aktualnych przepisach podatkowych. W związku z tym podatnik nie ma możliwość nabycia do niej praw. Niemniej w rozliczeniu PIT za rok 2014 można jeszcze rozliczyć ulgę remontową. Poniżej Perfekto – Biuro Rachunkowe z Krakowa objaśnia, jak to zrobić.

Zniesienie ulgi remontowej a PIT za rok 2014

Rozliczenie PIT za 2014 rok może zostać skutecznie rozpatrzone przez Urząd Skarbowy w przypadku, gdy podatnik nabył prawo do ulgi remontowej jeszcze w okresie jej obowiązywania. Dzieje się tak dlatego, że prawo nabyte do ulgi umożliwia kontynuację jej odliczania w kolejnych deklaracjach PIT.

Kontynuacja praw nabytych do ulgi remontowej

Od 2015 roku prawo do ulgi remontowo-modernizacyjnej dotyczą tych podatników, którzy rozpoczęli remonty swoich domów czy mieszkań w okresie, w którym jeszcze obowiązywała ulga remontowa.  Nie dotyczy to jednak bieżących wydatków na remonty, które zostały poniesione przy okazji kontynuacji remontu wcześniej rozpoczętego. Można więc odliczać wydatki wcześniejsze, które nie znalazły pokrycia w dochodach lub w podatku. Dotyczy ona osób, które poniosły wydatki w kwocie minimum 567 zł, spożytkowanej na cele remontowe lub modernizacyjne własnego lub wynajmowanego domu czy mieszkania. 

Jak odliczyć ulgę remontową?

Ulgę remontową mogą jeszcze odliczyć podatnicy rozliczający się z organem podatkowym na podstawie skali podatkowej na formularzach PIT-37 lub PIT-36 za rok 2014. Odliczyć można wydatki poniesione z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkaniowego czy budynku zajmowanego przez podatnika na podstawie tytułu prawnego. Ponadto odliczyć można wpłaty na fundusz remontowy wyodrębniony w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Wysokość danego odliczenia ustala się na podstawie posiadanych faktur wystawionych przez podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Odliczenie można ustalić także na podstawie dowodu odprawy celnej lub na podstawie dowodu wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie mieszkaniowej.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania odnośnie do zmian w prawie podatkowym i do rozliczania ulg w zgodzie z nowymi przepisami – zapraszamy do kontaktu z Biurem Rachunkowym Perfekto z Krakowa

Oceń artykuł:

 
 • ekluby
  jezeli teraz wymienilam okna i drzwi to nie ma ulgi remontowej
  Saturday, 10 October 2015
 • BK
  Bardzo przydatne informacje
  Wednesday, 05 August 2015
 • Biuro Rachunkowe Perfekto
  Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące powyższego zagadnienia, prosimy o kontakt poprzez formularz lub komentarz.
  Sunday, 26 April 2015

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

Opodatkowanie darowizny i spadku – zwolnienia i limity 2014/2015

Wiadome jest, że nabycie spadku lub otrzymanie darowizny związane jest z obowiązkiem podatkowym. Sprawdź czy przysługuje Ci zwolnienie od podatku.

Saturday, 28 February 2015

Zwolnienia lekarskie – nowe obowiązki pracodawcy już od 2018 roku

Od 1 lipca 2018 roku wejdzie w życie obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej, tzw. e-ZLA.

Thursday, 27 April 2017