Aktualności

Friday, 05 June 2015

Zakup motocykla do firmy a odliczenie VAT w 2015 roku

Zakup motocykla do firmy a odliczenie VAT  w 2015 roku

Jako iż w ustawie o VAT przy definiowaniu pojazdu samochodowego odsyła się nas do przepisów prawa o ruchu drogowym, można z powodzeniem uznać, że motocykl jest pojazdem samochodowym posiadającym silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 m3. Definicja ta dotyczy zarówno dwukołowców, jak i wielośladów, czyli motocykli z bocznymi wózkami. Jakie są w związku z tym konsekwencje dla podatników VAT? Dzięki temu, że motocykl uznawany jest za pojazd samochodowy, od jego zakupu i eksploatacji można odliczyć podatek VAT na takiej samej zasadzie, na jakiej odlicza się go od zakupu i eksploatacji samochodu. 

Odliczenie 100% VAT a motocykl w firmie

Od 1 kwietnia 2014 roku podatnicy mogą odliczyć 100% podatku VAT od zakupu i eksploatacji pojazdów samochodowych. Warunkiem jest jednak to, że pojazd ten (w tym przypadku: motocykl) musi być wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych. Właśnie dlatego, jeśli pojazd ze względów konstrukcyjnych nie jest uznawany za wykorzystywany tylko w celach służbowych, wówczas należy go zgłosić w urzędzie skarbowym na druku VAT-26, ustalić zasady użytkowania pojazdu w przedsiębiorstwie oraz prowadzić szczegółową kilometrówkę dla celów VAT. Tylko na tej podstawie będzie można odliczyć od niego 100% VAT. „Utrudnienia” te mają na celu szczegółową weryfikację sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego w innym (niż służbowy) celu.

Odliczenie 50% VAT a motocykl w firmie

Jeśli jednak pojazd firmowy wykorzystywany jest nie tylko w celach służbowych, wówczas podatnik może odliczyć 50% VAT od zakupu motocykla i jego eksploatacji. Należy jednak zaznaczyć, że w tym wypadku odliczenie VAT nie dotyczy zakupu paliwa. Zakaz odliczania podatku VAT od paliwa do pojazdu samochodowego o mieszanym przeznaczeniu obowiązywać będzie jeszcze do 1 czerwca 2015 roku. W drugiej części 2015 roku pojawi się możliwość rozliczania paliwa w systemie mieszanym. 50% VAT odliczone zostanie więc wtedy, gdy przedsiębiorca zarejestruje motocykl w urzędzie skarbowym za pomocą wspomnianego już druku VAT-26 i będzie prowadzić ewidencję jego przebiegu.

Odzież ochronna i kaski a odliczanie podatku VAT

Warto jednak zastanowić się, czy od zakupu kasku lub odzieży ochronnej służącej do przejazdów motocyklem w celach służbowych może zostać odliczony podatek VAT. Najczęściej w interpretacjach podatkowych pojawiają się głosy świadczące o tym, iż koszty poniesione z tytułu tych zakupów nie mogą być kosztami uzyskania przychodów danego przedsiębiorstwa. Jako iż – zdaniem organów podatkowych – nie mają one bezpośredniego wpływu na przychód, nie powinny mieć wpływu na zmniejszenie dochodu do opodatkowania.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości odnośnie do odliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych w przedsiębiorstwie – zapraszamy do kontaktu z krakowskim Biurem Rachunkowym Perfekto. Z chęcią rozwiejemy wątpliwości w odniesieniu do ustawy o podatku VAT i dokonamy stosownych interpretacji! 

Oceń artykuł:

 
  • Biuro Rachunkowe Perfekto
    Jeśli mają Państwo jakieś pytania zapraszamy do dyskusji.
    Friday, 05 June 2015

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Ulga remontowa w 2015 roku

Wraz z nastaniem 2015 roku zaszła istotna zmiana w odniesieniu do ulg podatkowych. Od tego roku już nie będzie można odliczyć podatku VAT od zakupu materiałów remontowych. Wykończenie mieszkań i domów, które zostały nabyte w stanie deweloperskim, nie stanowi podstawy do zwrotu części podatku VAT.

Sunday, 26 April 2015

Opodatkowanie darowizny i spadku – zwolnienia i limity 2014/2015

Wiadome jest, że nabycie spadku lub otrzymanie darowizny związane jest z obowiązkiem podatkowym. Sprawdź czy przysługuje Ci zwolnienie od podatku.

Saturday, 28 February 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015