Aktualności

Wednesday, 19 August 2015

Wyżywienie w pracy a koszt firmowy

Wyżywienie w pracy a koszt firmowy

Przedsiębiorca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ma możliwość obniżenia należnej Urzędowi Skarbowemu kwoty podatku, uwzględniając w niej wydatki firmowe, które mają na celu uzyskanie, zachowanie oraz zabezpieczenie źródeł przychodów przedsiębiorstwa. Do tych wydatków (kosztów) zaliczyć można z pewnością koszty służące podniesieniu motywacji pracowników, jakości wykonywanej przez ich pracy, a także polepszeniu ich samopoczucia – np. poczęstunek. Podobnie poczęstunek dla kontrahentów, który również spełnia wynikające z ustawy kryteria. Równocześnie ustawa wyklucza tutaj wydatki reprezentacyjne, między innymi zakup żywności.

Poczęstunek czy wydatek reprezentacyjny?

Jak rozróżnić poczęstunek od wydatków reprezentacyjnych? Poczęstunek to z reguły skromna przekąska (ciastka, paluszki, kanapki, lunch czy świeże owoce, które coraz częściej pojawiają się na stołach firmowych kuchni) lub podawane w firmie napoje taki jak kawa, herbata czy soki. Co ważne, poczęstunek dla pracowników i poczęstunek dla kontrahentów kwalifikuje się tak samo. Poczęstunek może być podawany zarówno w siedzibie podatnika, jak i poza nią.  Należy mieć jednak na uwadze, że to na podatniku ciąży odpowiedzialność za udowodnienie, iż koszty tego rodzaju znajdują gospodarcze uzasadnienie, a także że służyły interesom firmy.

Wydatki reprezentacyjne utożsamia się z kolei z wystawnym obiadem w restauracji, który nosi znamiona przepychu. Co jednak istotne, posiłek – by miał charakter reprezentacyjny – nie musi być wcale wytworny. Zasada jest tutaj taka, że posiłki, które mają na celu stworzenie dobrego wizerunku działalności podatnika, a także te, które spożywa się podczas spotkań rozrywkowych, a nie biznesowych, nie mogą obciążać kosztów podatkowych. Tym samym wydatki na obiad czy kolację w trakcie spotkania biznesowego w restauracji stanowią koszt uzyskania przychodu.

Posiłek dla pracownika firmy

Posiłek dla pracownika może być miłym gestem pracodawcy lub obowiązkiem nałożonym na niego przez prawo pracy – jak na przykład posiłki profilaktyczne, które przysługują pracownikom wykonującym swoją pracę w ściśle określonych warunkach atmosferycznych.

Zakup posiłków dla pracowników bywa często przejawem dobrej woli pracodawcy, który chce w ten sposób zapewnić komfort pracownikom pracujących w nadliczbowych godzinach lub też biorącym udział w szkoleniu. W takim przypadku zapewnienieposiłku przez pracodawcę ma związek z uzyskiwanymi przez niego przychodami, może być zatem zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Wydatki na posiłki profilaktyczne wynikają z przepisów prawa pracy, a dodatkowo są ponoszone celem zapewnienia odpowiednich warunków pracy pracownikom. Są one zatem ponoszone w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i przekładają się na osiąganie, zachowanie i zabezpieczenia źródeł przychodów firmy.Co więcej, wydatki na posiłki profilaktyczne nie zostały uwzględnione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów przychodów.

Również wydatki poniesione na zakup posiłków dla pracowników przebywających w podróży służbowej spełnia podstawowe kryterium umożliwiające zaliczenie tych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów -  pod warunkiem, że podróż ta sprzyja osiągnięciu albo zabezpieczeniu czy zachowaniu źródła przychodów. Uwaga!Inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku przedsiębiorcy przebywającego w podróży służbowej – wydatki poniesione na zakup wyżywienia podczas takiej podróży nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, a więc przedsiębiorca nie będzie mógł uwzględnić ich w tych kosztach.

Usługa gastronomiczna a usługa cateringowa

Rozróżnienie pomiędzy usługą gastronomiczną a usługą cateringową jest ważne z punktu widzenia odliczeń podatku. Ustawa o VAT stanowi, że usługi gastronomiczne zrealizowane poza firmą (przygotowanie i spożycie posiłków poza firmą)nie podlegają zwrotowi różnicy podatku należnego.Jeśli jednak posiłek został sporządzony poza firmą, a następnie do niej przywieziony (usługi cateringowa), to taki wydatek podlega już odliczeniu. 

Nie wiesz, jak rozliczyć koszty związane z zakupem wyżywienia? Nasze Biuro Rachunkowe rozwieje Twoje wątpliwości! Zachęcamy także do dyskusji na ten temat. Mile widziane również sugestie: o czym chcielibyście przeczytać? Podajcie temat, a nasze biuro księgowe go opisze.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015