Aktualności

Wednesday, 30 December 2015

Jakie obowiązki względem ZUSu ma młody przedsiębiorca (zakładający działalność)?

Jakie obowiązki względem ZUSu ma młody przedsiębiorca  (zakładający działalność)?

Każda osoba zakładająca własną działalność gospodarczą jest automatycznie zobligowana do stosowania się do zaleceń i zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O obowiązkach młodych przedsiębiorców wobec ZUS piszą eksperci z Perfekto – Biura Rachunkowego w Krakowie.  

Początkowe formalności: zgłoszenia, formularze, ubezpieczenia

Pierwszym obowiązkiem młodego przedsiębiorcy wobec ZUS jest wizyta w jego siedzibie. Podczas składania wniosku do CEIDG, właściciel zostaje zgłoszony jako płatnik składek. W przeciągu siedmiu dni od dokonania rejestracji działalności, przedsiębiorca musi zostać zgłoszony jako osoba ubezpieczona. Wniosek ten składa się na formularzu ZUS ZUA, jeśli przedsiębiorca podlega wszystkim ubezpieczeniom, lub na ZUS ZZA, jeśli podlegać będzie tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (do tej grupy należą między innymi osoby łączące pracę na etacie z prowadzeniem własnej działalności). 

Jeśli osoba zakładająca działalność nie planuje zatrudniania pracowników na etacie, a co za tym idzie, chce płacić najniższy ZUS, ma obowiązek złożenia jednorazowej deklaracji ZUS DRA, w której określona zostaje ilość składek. Natomiast w przypadku, gdy młody przedsiębiorca chce płacić składki ZUS wyższe od minimalnych, powinien taką deklarację składać za każdy miesiąc. 

Po rozpoczęciu działalności

Gdy początkujący przedsiębiorca spełni wszystkie formalności, wówczas będzie zobowiązany do uiszczania do ZUS comiesięcznych składek w wyznaczonym terminie. W tym wypadku jest to, dla firm niezatrudniających pracowników etatowych, termin do 10 dnia każdego miesiąca. Należy także trzymać rękę na pulsie i pilnować wysokości składek. Jeśli wzrost nie zostanie zauważony, ZUS za niedopłaty może naliczyć odsetki (o tym wspomnimy poniżej). 

Preferencyjny ZUS dla nowych firm

Od momentu założenia działalności gospodarczej, przez pierwsze dwa lata przedsiębiorców obowiązuje tzw. preferencyjny ZUS, zwany także małym ZUSem. Suma ta zawiera składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne. 

Podstawa tych składek to 30% wartości minimalnego wynagrodzenia w kwocie brutto za pracę. Po upływie tego czasu płaci się już pełen ZUS, który obejmuje też składki na rzecz Funduszu Pracy. Jeśli przedsiębiorca zawiesił działalność gospodarczą, nie zatrzyma to czasu preferencyjnego ZUSu. Niezależnie od tego, czy działalność jest zawieszona czy nie, ulga obowiązuje przez dwa lata od momentu założenia firmy.

Kiedy nie przysługuje preferencyjny ZUS?

Jednak warto wspomnieć, że nie każdy może skorzystać z dwuletniego preferencyjnego ZUSu. Nie dotyczy on przedsiębiorców, którzy przez ostatnie 60 miesięcy kalendarzowych prowadzili działalność pozarolniczą, a także osób, które wykonują działalność gospodarczą dla byłego pracodawcy. Stąd też, jeśli młody przedsiębiorca był zatrudniony na umowę o pracę w bieżącym tudzież w poprzedzającym roku, i w ramach tej umowy wykonywał czynności, które wchodzą w zakres jego nowej działalności gospodarczej, wówczas  nie przysługuje mu prawo do tzw. małego ZUSu.

Konsekwencje nieterminowego opłacania składek 

Jeśli przedsiębiorca nie będzie terminowo opłacał składek ZUS, czekają go przykre konsekwencje. ZUS może naliczyć odsetki od zaległości podatkowych. Poza tym, brak uregulowanych składek zdrowotnych skutkuje utratą świadczeń z NFZ. Dlatego też za pobyt w szpitalu lub wizytę w przychodni przyjdzie takiemu przedsiębiorcy zapłacić z własnej kieszeni. To jednak nie wszystko; nieterminowa wpłata składki na ubezpieczenie chorobowe skutkuje utratą prawa do zasiłku chorobowego, a także: macierzyńskiego, opiekuńczego i do rehabilitacji. Stąd też, jak widać, warto restrykcyjnie przestrzegać zaleceń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania odnośnie do obowiązków względem ZUS (nie tylko) młodych przedsiębiorców – zapraszamy do kontaktu z Perfekto – Biurem Księgowym na krakowskim Ruczaju. Z chęcią udzielimy także wszelkich informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej. 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015