Aktualności

Tuesday, 26 January 2016

Zmiany w przepisach podatkowych w 2016 roku

Zmiany w przepisach podatkowych w 2016 roku

Rok 2016 przyniósł, podobnie jak lata poprzednie, zmiany w przepisach podatkowych. Jednak w tym roku wprowadzono ich szczególnie dużo, o czym świadczyć może fakt, że nowelizacji ulegają wszystkie ustawy podatkowe. Specjaliści z Perfekto – Biura Rachunkowego w Krakowie – stworzyli krótki przewodnik po najważniejszych zmianach podatkowych tego roku. Zachęcamy do lektury!

Zmiany w przepisach ustaw o podatku dochodowym

Do najistotniejszych zmian z pewnością należy zaliczyć zmiany w przepisach ustaw o podatku dochodowym. Są one tak istotne, ponieważ będą one między innymi określać zasady korygowania przychodów i kosztów ich uzyskania. W zakresie tych zmian mieści się również zlikwidowanie obowiązku zmniejszania kosztów uzyskania przychodów.

Zmiany w przepisach ustawy o VAT

W tym miejscu zmian nie wprowadzono tak wiele. Niemniej jedna z nich jest dla dużej części podatników bardzo ważna. Chodzi bowiem o to, że wprowadzono nowe przepisy o prewspółczynniku lub preproporcji. Są to przepisy wyznaczające zasady obliczania kwoty podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, które są wykorzystywane jedynie częściowo do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zmiany w Ordynacji podatkowej

Wraz z nastaniem nowego roku Ordynacja podatkowa uległa szczegółowej nowelizacji. Kluczowe jest tu wyłączenie obowiązku uzasadniania korygowania deklaracji podatkowej. Dodatkowo od tej pory obowiązuje zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Od tego roku mamy również możliwość opłacania podatków za pomocą karty płatniczej. Mogą to za nas także zrobić inne osoby. Jak zatem widać, wprowadzono trochę ułatwień.

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym

Wiele zmian pojawiło się w ustawie o podatku akcyzowym. Najistotniejsze wydaje się tu wprowadzenie możliwości wybrania przez podatnika organu podatkowego dla akcyz. Ważne jest także wprowadzenie nowych zasad w sprawie rejestracji i pośredniczenia podmiotów tytoniowych. Uproszczono ponadto prowadzenie ewidencji. 

Zmiany w ustawach: o podatku od czynności cywilnoprawnych i o podatku od spadków i darowizn

W przypadku tych dwóch ustaw zwężono zakres zwolnienia od podatku, które obejmowało przeniesienie własności nieruchomości będących gospodarstwem rolnym lub jego fragmentem.

Zmiany w podatkach: od nieruchomości, rolnym i leśnym

W każdym z tych wymienionych powyżej wypadków wyłączno płatności ratalne wówczas, gdy kwota podatku nie przekracza stu złotych. Podatek jest w takich sytuacjach uiszczany wtedy jednorazowo. 

Zmiany w ustawie o podatku od wydobycia niektórych kopalin

Najistotniejszą zmianą w tej ustawie jest rozszerzenie możliwości opodatkowania za pomocą tego podatku wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Specjalny podatek węglowodorowy 

Wraz z 2016 rokiem zaczęła obowiązywać ustawa o nowym podatku, czyli o specjalnym podatku węglowodorowym. Nie oznacza to jednak, że już trzeba będzie ten podatek płacić, lecz że podatnicy tego podatku będą zobowiązani do wykonywania obowiązków z tego tytułu. Płatności będą dokonywać od 2020 roku.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania odnośnie do poszczególnych zmian w przepisach podatkowych, które weszły w życie wraz z nastaniem nowego 2016 roku – zapraszamy do kontaktu z naszym biurem księgowym perfekto. Z chęcią podzielimy się z Państwem naszą wiedzą!

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015