Aktualności

Friday, 03 June 2016

Ryczałt czy VAT – co wybrać?

Ryczałt czy VAT – co wybrać?

Każdy młody przedsiębiorca zakładając własną działalność musi dokonać wyboru formy opodatkowania, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą decydują się na jedną z kilku możliwości. Mogą wybrać rozliczanie zgodnie z ogólnymi zasadami, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową. O tym, kiedy lepiej wybrać ryczałt, a kiedy podatek VAT, piszą specjaliści z krakowskiego Biura Księgowego Perfekto.

Oczywisty wydaje się fakt, że zarówno rozliczanie się poprzez VAT, jak i rozliczanie się poprzez ryczałt ewidencjonowany, mają swoje plusy i minusy. Dlatego wybór konkretnego rodzaju opodatkowania dochodów swojej firmy zależeć powinien od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzimy, a także od tego, jak przebiegają nasze finansowe kalkulacje. Podatek VAT i ryczałt ewidencjonowany to dwa bardzo różniące się od siebie typy podatków. Poniżej przyglądamy się pokrótce im obu.

Nim podejmiemy decyzję

Najważniejszą różnicą pomiędzy wspomnianymi tu formami opodatkowania jest rozliczanie kosztów. W przypadku zasad ogólnych jest to podatek płacony po pomniejszeniu przychodu o koszty, a w przypadku ryczałtu podatek płaci się bez pomniejszania przychodu. Jeśli nie ponosimy kosztów, może to mieć dobre strony. W takiej sytuacji zamiast nich można wybrać przy ryczałcie niższe stawki podatku. Jednak nim podejmiemy decyzję, trzeba sprawdzić, czy nasz rodzaj działalności w ogóle może zostać opodatkowany za pomocą ryczałtu. Nie dotyczy on bowiem m.in. aptek, kantorów, lombardów, biur tłumaczeń i wielu innych. Jeśli zdecydowanie się na ryczałt wchodzi w grę, należy sprawdzić właściwą stawkę podatku zryczałtowanego dla naszej działalności i usług. Mogą to być stawki następujące: 3%, 5.5%, 8.5%, 17% lub 20%. Kolejnym krokiem będzie więc obliczenie kosztów związanych z prowadzeniem działalności oraz porównanie tego, czy niższa stawka podatku ryczałtowego będzie korzystniejsza niż wykazywanie kosztów uzyskania przychodów, a co za tym idzie, opodatkowanie na poziomie 18% lub 32%.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany jest podatkiem dochodowym bezpośrednim. Usługi najczęściej opodatkowane są stawką podatku zryczałtowanego, która wynosi 8.5%. Od tej reguły są jednak odstępstwa. Na przykład usługi budowlane są objęte 5.5% stawką uzyskanego przychodu. Są to między innymi powody, dla których – jeśli świadczymy usługi dla klientów indywidualnych – poleca się opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym, na który decyduje się coraz większa ilość przedsiębiorców. Rozliczanie ryczałtu jest objęte bardzo przystępną formą rozliczeń z fiskusem. Podatnik nie jest zobligowany do ustalania kosztów uzyskania przychodów, ponieważ opłaca on tylko podatek od przychodu zgodnie z określoną stawką zryczałtowaną. Oczywiście stawka procentowana podatku zryczałtowanego jest o wiele niższa od na przykład stawki podatku na zasadach ogólnych. 

Jeśli więc zdecydujemy się na ryczałt ewidencjonowany, będziemy musieli pamiętać, że nie będzie nas dotyczyć możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem tudzież zgodnie z zasadami obowiązującymi osoby samotnie wychowujące potomstwo. Z ryczałtem wiążą się takie obowiązki, jak: prowadzenie ewidencji przychodów oraz wyposażenia, wykazu środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych, kart przychodów pracowników, a także posiadanie i przechowywanie dowodów zakupu towarów.

Podatek VAT

Podatek VAT to tzw. podatek pośredni, stąd też część wchodzących na rynek podatników może podjąć decyzję o skorzystaniu ze zwolnienia. Jeżeli jednak wybiera się VAT, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, iż podatkiem tym objęta będzie każda sprzedaż. W tej sytuacji od usług budowlanych, które świadczone są w ramach społecznych programów mieszkaniowych, będziemy mieć 8% VAT, lecz pozostałe – 23% VAT.

W przypadku VATu można rozliczyć koszty uzyskania przychodów, takie jak: utrzymanie lokalu firmy, wydatki poniesione z tytułu zakupu, eksploatacji i amortyzacji samochodu, wyjazdy delegacyjne, koszty zatrudnienia pracowników, koszty reklamy, koszty poniesione z tytułu zakupu sprzętu elektronicznego i biurowego (komputery, drukarki, meble, oprogramowanie itd.), które są niezbędne do prowadzenia danej działalności gospodarczej. Jednak ogólna zasada jest następująca: im wyższe są koszty uzyskania przychodu, tym bardziej opłacalna będzie forma rozliczania się na zasadach ogólnych.

Łączenie form podatkowych

Jeżeli podatnik rozliczający przychody za pomocą ryczałtu prowadzi działalność w formie spółki cywilnej lub jawnej, ma on pewne ograniczenia w wyborze form opodatkowania. W takiej sytuacji ryczałtem opodatkowani są wszyscy wspólnicy, choć można rozliczać w ten sposób tylko przychody spółki, a indywidualne (z osobnej, własnej działalności) istnieje możliwość rozliczania na zasadach ogólnych.

Jeśli mają Państwo wątpliwości odnośnie do tego, na co w Waszym wypadku lepiej będzie się zdecydować, zapraszamy do kontaktu z krakowskim Biurem Rachunkowym Perfekto. Pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości dokonując indywidualnej interpretacji.

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015