Aktualności

Wednesday, 21 December 2016

Zmiany w prawie pracy od 2017 roku

Zmiany w prawie pracy od 2017 roku

Nowy 2017 rok rozpoczął się między innymi od zmian w prawie pracy. Od 1 stycznia obowiązuje nas nowe wynagrodzenie minimalne za pracę i funkcjonująca minimalna stawka godzinowa oraz inne terminy na wniesienie odwołania do sądu pracy itd.

Zmiana stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę

Obecnie, od 1 stycznia 2017 roku, obowiązuje nas nowa stawka wynagrodzenia za pracę. Jest nią kwota 2000 zł brutto. Dotychczas wynosiła ona 1850 zł brutto. O tych zmianach szczegółowo pisaliśmy w artykule: Płaca minimalna w 2017 roku – jakie szykują się zmiany?.

Minimalna stawka godzinowa 

W tym roku wprowadzono minimalną stawkę godzinową. Oznacza to więc, że istnieje minimalna wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymuje się za każdą godzinę wykonywania zlecenia tudzież świadczenia usługi. Kwota ta przysługuje zleceniobiorcy lub osobie świadczącej usługi. Dotyczy to osób fizycznych działających w ramach własnej działalności gospodarczej, która została zarejestrowana w Polsce. Ma to także odniesienie do przedsiębiorstw zarejestrowanych w państwach niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej, jak również państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie zatrudniają pracowników albo nie zawierają umów-zleceń oraz nie wykonują działalności gospodarczej, przy jednoczesnym przyjmowaniu zleceń i świadczeniu usług na rzecz przedsiębiorcy czy innego rodzaju jednostki organizacyjnej w ramach tej działalności gospodarczej. 

Nowe terminy wnoszenia odwołań do sądu pracy

Jeszcze do niedawna obowiązywały nas poniższe terminy dotyczące wnoszenia odwołań do sądu pracy:

  • 7 dni na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę,
  • 14 dni na: żądanie przywrócenia do pracy; żądanie odszkodowania, gdy rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia oraz na żądanie nawiązania umowy o pracę w przypadku odmowy przyjęcia do niej.

Od 1 stycznia 2017 roku terminy te uległy wydłużeniu i wynoszą one w obu wymienionych przypadkach 21 dni. 

Zmiana progów związanych z tworzeniem regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy

Ta zmiana oznacza, iż pracodawca jest zobowiązany do ustalenia warunków wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, a także wprowadzenia regulaminu pracy, jeśli zatrudnia minimum pięćdziesięciu pracowników. Jest on ponadto zobligowany do ustalenia warunków wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jak i do wprowadzenia regulaminu pracy w przypadku, gdy zakładowa organizacja związkowa wystąpi z takim wnioskiem. Dotyczy to przedsiębiorcy, który zatrudnia od dwudziestu do pięćdziesięciu osób. Z kolei pracodawca zatrudniający pracowników objętych układem zbiorowym pracy albo ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, nie został objęty tym nakazem.

Zmiany w zasadach wydawania świadectw pracy

Rok 2017 przyniósł również zmiany w zasadach wydawania świadectw pracy za okresy zatrudnienia terminowego. Z niewielkimi zmianami powróciły tzw. „stare” zasady, które obowiązywały przed 21 marca 2011 roku. Na ich mocy pracodawca ma niezwłocznie wydać świadectwo pracy jedynie w sytuacji, kiedy nie zamierza już podpisywać z pracownikiem kolejnej umowy o pracę w czasie 7 dni od zakończenia poprzedniej. W przypadku, gdy przedsiębiorca planuje kontynuację zatrudnienia na podstawie następnej umowy o pracę w przeciągu tygodnia, wówczas świadectwo pracy zostanie wydane tylko na wniosek pracownika. Pojawia się tu również pewna nowość – została wprowadzona możliwość złożenia wniosku o wydanie świadectwa w formie elektronicznej.

Jeśli nurtują Cię jakieś pytania odnośnie do zmian w prawie pracy, jakie zaszły w bieżącym roku – napisz do nas lub zadaj pytanie w komentarzu. Obsługa Biura Księgowego Perfekto z Krakowa z przyjemnością udzieli wszelkich wyjaśnień!

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dn. 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 1265)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 9 września 2016 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku (Dz. U., poz. 1456)
  • Ustawa z dn. 16 grudnia 2016 roku o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. z 2016 r., poz. 2255)

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015