Aktualności

Tuesday, 28 February 2017

Obniżenie limitu w płatnościach bez pośrednictwa rachunku płatniczego

Obniżenie limitu w płatnościach bez pośrednictwa rachunku płatniczego

Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej od początku roku 2017 płatności dokonywane w przedsiębiorstwach przekraczające 15 000 zł mogą być wykonywane jedynie za pomocą rachunku płatniczego. 

Czemu służy obniżenie limitu w płatnościach?

Podstawowym powodem zmian limitów płatności za pomocą rachunków płatniczych dla przedsiębiorców jest ich obniżenie, a także powiązanie z fiskusem obowiązku dokonywania przez przedsiębiorcę płatności za pomocą rachunku płatniczego. Wszystkie te zmiany mają – zdaniem ustawodawcy – pozytywnie wpłynąć na zwiększenie transparentności i pewności obrotu gospodarczego, jak i przeciwdziałać nierealizowaniu przez przedsiębiorców obowiązków podatkowych, czyli między innymi zapobiegać niewykazywaniu rzeczywistych dochodów z prowadzonej działalności celem ich opodatkowania.

Zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej a limity w płatnościach

W tej ustawie wprowadzono modyfikacje umożliwiające dokonywanie i przyjmowanie płatności związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej za pośrednictwem rachunku płatniczego podatnika-przedsiębiorcy we wszystkich przypadkach, kiedy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł. W przypadku walut obcych przelicza się je na złotówki zgodnie ze średnim kursem walut obcych, który ogłaszany jest przez NBP w ostatnim dniu roboczym, który poprzedził dzień dokonania transakcji. Limitem dotychczasowym było 15 000 euro.

 

Zmiany w ustawach o PIT i CIT a limity w płatnościach

Dokonano także zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Na mocy nowelizacji tych ustaw przedsiębiorcy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w takiej partii, w jakiej płatność dotycząca transakcji miała miejsce bez udziału rachunku płatniczego.

Zastosowany został tu mechanizm wyłączenia z kosztów podatkowych przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych wszystkich płatności wykonywanych z naruszeniem artykułu 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 

 

Wszystkie te zmiany mają zastosowanie dla transakcji dokonywanych w roku podatkowym, który rozpoczął się pod 31 grudnia 2016 roku. Należy jednak pamiętać, że zasady te nie mają zastosowania dla płatności, które przynależą do transakcji zawartych przed 1 stycznia 2017 roku, jeśli ich wartość nie przekroczyła ustalonego przed zmianą limitu 15 000 euro. Ważne jest również to, że do nowych zasad dotyczących korekty nie stosuje się w przypadku płatności kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem, kiedy weszła w życie nowelizacja.

Masz jakieś pytania lub wątpliwości odnośnie do zmian związanych z obniżeniem limitu w płatnościach bez pośrednictwa rachunku płatniczego? Skontaktuj się z Perfekto – Biurem Rachunkowym z krakowskiego Ruczaju. Nasi wykwalifikowani eksperci udzielą Ci fachowej porady.

Podstawa prawna:

- Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (dostępna tu)

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dostępna tu)

- Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dostępna tu)

 

 

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015