Aktualności

Friday, 03 February 2017

Nowe zasady sporządzania dokumentacji cen transferowych

Nowe zasady sporządzania dokumentacji cen transferowych

Od 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zmienione przepisy, które wprowadziły ważne zmiany dotyczące dokumentacji cen transferowych. 

Do najważniejszych zmian związanych z dokumentacją cen transferowych należą działania, które wyliczone zostały poniżej:

  • zwiększono próg powiązań kapitałowych – z dotychczasowych 5% do 25%. W związku z tym transakcje dokonywane z podmiotami posiadającymi mniej niż 25% udziałów nie  podlegają obowiązkom dokumentacyjnym.
     
  • podmioty zostały zobowiązane do tworzenia dokumentacji cen transferowych z nowymi ograniczeniami kwotowymi – do prowadzenia dokumentacji zobowiązano podatników z przychodami lub kosztami, którzy w roku poprzedzającym dany rok przekroczyli 2 mln euro oraz podatników przeprowadzających transakcje z rajami podatkowymi (po przekroczeniu progu obrotów w kwocie 20 000 euro w danym roku).
     
  • wprowadzono nowe progi wartościowe do ustalania transakcji objętych obowiązkiem dokumentacyjnym – obowiązek ten dotyczy transakcji mających istotny wpływ na wysokość dochodu lub straty przedsiębiorcy. Ustalone progi zależą od wysokości przychodów.

  • wprowadzono nowe elementy do dokumentacji cen transferowych – są to zmiany następujące: dokumentacja lokalna (local file) zawiera teraz także opis struktury organizacyjnej i zarządzającej przedsiębiorstwa, jak również strategię gospodarczą, opis otoczenia konkurencją, dane dotyczące przeprowadzonych działań restrukturyzacyjnych oraz dokumentację transakcji, informacje dotyczące finansów, uzasadnienie stosowanej metody kalkulacji dochodu lub straty. Dodatkowo u części podatników dokumentacja lokalna ma być uzupełniania: trzeba uwzględnić analizę danych porównawczych (podmiotów niezależnych). Do tego dochodzi raportowanie według krajów, czyli country by country reporting, polegające na tworzeniu sprawozdania o wysokości dochodów i podatku, miejscach prowadzenia działalności zależnych jednostek i zagranicznych zakładów, które należą do grupy kapitałowej. Wymienić tu trzeba ponadto master file, czyli tworzenie informacji o grupie powiązanych podmiotów (tu: podatnik, struktura organizacyjna grupy, zasady wyznaczania cen transakcyjnych, przedmiot i zakres działalności grupy, finanse, opis posiadanych wartości niematerialnych).
     
  • ustalono nowy termin sporządzania dokumentacji cen transferowych i ich aktualizacji – zgodnie z tą zmianą dokumentacja lokalna i analiza cen porównawczych z master file za dany rok sporządzane są najpóźniej do dnia upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za dany rok podatkowy. Jedynie dane finansowe opisuje się w 10 dni od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Natomiast dokumentacja ma być obowiązkowo aktualizowana przynajmniej raz w roku, zaś analizy danych porównawczych przynajmniej raz na trzy lata.
     
  • wprowadzono obowiązek składania u fiskusa oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji – od tego roku podatnicy składają w urzędach skarbowych oświadczenia poświadczające sporządzenie dokumentacji podatkowej do dnia upływu terminu dla złożenia rocznego zeznania podatkowego.

  • wprowadzono uproszczone sprawozdania PIT-TP i CIT-TP – jeśli przychody albo koszty podatnika przekraczają w roku podatkowym kwotę 10 mln euro, wówczas jest on zobligowany do włączenia do zeznania podatkowego uproszczonego sprawozdania dotyczącego transakcji z podmiotami powiązanymi lub dotyczącego innych zdarzeń, które zachodziły między podmiotami powiązanymi lub z rajami podatkowymi.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie do zmian w sporządzaniu dokumentacji cen transferowych, skontaktuj się z Perfekto – krakowskim Biurem Księgowym. Z chęcią udzielimy fachowej porady!

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015