Aktualności

Sunday, 08 October 2017

ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

ePUAP - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej

Czym jest ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej? Jest to system informatyczny, który – krótko mówiąc – służy do komunikacji obywateli naszego kraju, w tym przedsiębiorców, z jednostkami administracji publicznej (zarówno z jednostkami centralnymi, jak i samorządami) oraz instytucjami publicznymi. Ten system stworzony został po to, aby umożliwić jego użytkownikom załatwianie rozmaitych spraw urzędowych i usprawnić ten proces, wykorzystując potencjał Internetu. 

 

ePUAP – podstawowe informacje

Portal ePUAP umożliwia komunikację pomiędzy obywatelami i przedsiębiorcami a administracją, a także pomiędzy samymi jednostkami administracji publicznej. Zarówno przeciętny Kowalski, jak i przedsiębiorca, korzystając z ePUAP, może załatwić wiele spraw w rozmaitych urzędach, w tym w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie, nie wychodząc ze swojego domu. To nie tylko oszczędność czasu, ale także duża wygoda! Działalność ePUAP nadzoruje Minister Cyfryzacji. 

Kto może korzystać z ePUAP 

Jeśli tylko posiadasz numer PESEL i możesz potwierdzić swoją tożsamość w Internecie, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś założył konto na ePUAP, a następnie korzystał z możliwości tej platformy. W jaki sposób potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie?

Są na to dwa sposoby – jednym z nich jest bezpłatny Profil Zaufany (eGo), a drugim płatny certyfikat kwalifikowany. Bezpłatny Profil Zaufany można w kilku prostych krokach założyć online – wystarczy potwierdzić go później, np. odwiedzając dowolny urząd lub weryfikując swoje dane za pośrednictwem internetowego konta bankowego.

Jakie sprawy załatwisz przez ePUAP?

Możesz w łatwy sposób sprawdzić, jakie są kategorie spraw dostępnych do załatwienia za pośrednictwem Internetu. Wystarczy, że klikniesz zakładkę „Katalog spraw”. Na portalu ePUAP dostępne są tylko udostępnione e-usługi. Oznacza to, że nie każdą sprawę będziesz mógł załatwić online w wybranym przez siebie urzędzie. 

Na ePUAP skorzystać możesz tylko z tych usług, które dany urząd przeniósł na tę platformę. Wiele zależy zatem od wybranego urzędu – i choć zdarza się, że oferta e-usług w wybranych urzędach mija się z oczekiwaniami petentów, to trzeba przyznać, że ich zakres systematycznie się powiększa.

ePUAP dla przedsiębiorców

Przedsiębiorca może załatwić za pośrednictwem ePUAP wiele spraw, jak np.:

- przesłanie deklaracji związanych z podatkami – np. od nieruchomości lub podatku transportowego, 
- przesłanie deklaracji do ZUS,
- przesłanie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej,
- dokonanie wpisów w CEIDG,
- przesłanie pism ogólnych do rozmaitych urzędów.
 
Jeśli Twoją firmę obsługuje kompleksowo profesjonalne biuro rachunkowe, takie jak nasze biuro księgowe Perfekto z Krakowa, to z pewnością załatwia za Ciebie wiele spraw urzędowych związanych z bieżącą obsługą księgową czy kadrową. Są jednak inne sytuacje, takie jak np. wyrobienie nowego dowodu osobistego czy wnioskowanie o dokumenty wydawane przez Urząd Stanu Cywilnego, w których ePUAP przydaje się każdemu obywatelowi, także temu, który nie prowadzi własnej działalności gospodarczej lub którego firmy nie obsługuje biuro księgowe. 
 

Zalety ePUAP wg Biuro Rachunkowe Perfekto w Krakowie

Jakie są atuty ePUAP? Poprzez tę platformę możesz załatwić swoje sprawy urzędowe, na bieżąco śledzić ich status, a także odbierać i wysyłać korespondencję urzędową. Ponieważ wszystkie te usługi są dostępne online, możesz z nich korzystać w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. Godziny urzędowe ani kolejki „do okienka” nie będą Cię ograniczać.


Korzystanie z ePUAP jest w pełni bezpieczne – warto dodać, że każda wysyłka lub odbiór pisma urzędowego za pośrednictwem ePUAP ma UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru, które działa na zasadzie potwierdzenia nadania lub odbioru, jakie otrzymujemy na poczcie. Plusem tej platformy jest oczywiście fakt, że jest ona bezpłatna, a także intuicyjna w obsłudze. 

 

Oceń artykuł:

 

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Ulga remontowa w 2015 roku

Wraz z nastaniem 2015 roku zaszła istotna zmiana w odniesieniu do ulg podatkowych. Od tego roku już nie będzie można odliczyć podatku VAT od zakupu materiałów remontowych. Wykończenie mieszkań i domów, które zostały nabyte w stanie deweloperskim, nie stanowi podstawy do zwrotu części podatku VAT.

Sunday, 26 April 2015

Opodatkowanie darowizny i spadku – zwolnienia i limity 2014/2015

Wiadome jest, że nabycie spadku lub otrzymanie darowizny związane jest z obowiązkiem podatkowym. Sprawdź czy przysługuje Ci zwolnienie od podatku.

Saturday, 28 February 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015