Aktualności

Tuesday, 14 August 2018

Obowiązkowy split payment? Biuro Księgowe Perfekto odpowiada

Obowiązkowy split payment? Biuro Księgowe Perfekto odpowiada

Split payment jest to model podzielonej płatności. Dotyczy on podatku VAT, a powodem jego wdrożenia jest stale powiększająca się luka podatkowa dotycząca VAT-u. Rozwiązanie split payment funkcjonuje już na terenie takich europejskich krajów jak Włochy czy Czechy. W Polsce również obowiązują przepisy w zakresie split payment – od dnia 1 lipca 2018 roku. Mechanizm ten został wdrożony na mocy ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych usług z dnia 1 sierpnia 2017 roku.

W ustawie o VAT dodano nowy rozdział, który dotyczy właśnie mechanizmu split payment.
Z mechanizmu tego mogą korzystać nabywcy faktury VAT, w której określono kwotę podatku VAT. Nabywca takiej faktury może dokonać płatności, przelewając pieniądze na dwa osobne rachunki bankowe – pierwszy z nich to rachunek bankowy dostawcy, na który nabywca faktury przelewa wartość netto, zaś drugi to specjalny rachunek bankowy VAT, na który przelewany jest podatek VAT. Warto odnotować, że tego typu podzieloną płatność można wykonywać w odniesieniu do transakcji pomiędzy podmiotami biznesowymi, a więc w relacji firma-firma (B2B), nie dotyczy ona zaś relacji firma-konsument (B2C). Co ważne, do tej pory split payment obowiązywał na zasadzie dobrowolności, a podatnicy, którzy korzystali z tego mechanizmu, mogli liczyć na preferencje.

Koniec z dobrowolnością? Split payment obowiązkowy

Polski ustawodawca wystąpił z wnioskiem o zgodę na nałożenie obowiązku stosowania mechanizmu split payment do Komisji Europejskiej. Ta zaś, 23 stycznia 2019 roku, opublikowała projekt decyzji derogacyjnej, zgodnie z którą w Polsce stosować można obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w okresie od 1 marca 2019 roku do 28 lutego 2022 roku. Obowiązkowa płatność podzielona ma być stosowana tylko w odniesieniu do niektórych grup towarów i usług.

Otrzymanie zgody Komisji Europejskiej na stosowanie split payment nie oznacza jednak, że mechanizm ten zacznie obowiązywać od razu. Potrzebne będą bowiem z pewnością zmiany w przepisach m.in. ustawy o VAT. Na ostateczny termin wprowadzenia obowiązkowej płatności podzielonej będziemy musieli zatem jeszcze poczekać.

Obowiązkowy split payment – w jakich branżach?

Podzielona płatność ma obowiązywać w branżach, które są szczególnie narażone na wyłudzenia VAT-u. Są to przede wszystkim te branże, w których stosuje się odwrotne obciążenie. Mowa zatem o takiej sytuacji, w której to nabywca towaru lub usługi rozlicza VAT – a nie sprzedawca. Chodzi tu m.in. o usługi budowlane czy o handel elektroniką. Na liście towarów i usług, które objęte będą obowiązkiem stosowania split payment, znajdą się także m.in. sprzedaż części do samochodów czy motocykli, węgiel oraz koks. Przedsiębiorcy, którzy będą objęci obowiązkiem uiszczania płatności podzielonej, na fakturze będą musieli umieszczać stosowną informację, a minanowicie, że płatność ma być wykonana właśnie z wykorzystaniem tego mechanizmu rozliczenia, jakim jest split payment.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015