Aktualności

Tuesday, 15 January 2019

Jak rozliczać leasing operacyjny po zmianach w przepisach

Jak rozliczać leasing operacyjny po zmianach w przepisach

Można śmiało powiedzieć, że przepisy, które obowiązują od początku 2019 roku, zrewolucjonizowały rozliczenia dotyczące samochodów osobowych. Ma to odniesienie tak do samochodów osobowych, które są własnością podatnika, jak i tych, które są używane m.in. w ramach leasingu operacyjnego.

Z jednej strony nowe przepisy umożliwiły dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wyższej wartości aut, jednak z drugiej strony ograniczyły wartość, która może być uwzględniona w kosztach uzyskania przychodów z tytułu leasingu. Wraz z Nowym Rokiem zmienił się limit odnoszący się do obu tych przypadków – wynosi on obecnie 150 tysięcy złotych.

Dwie strony medalu

Zanim zmiana weszła w życie, dla pojazdów zakwalifikowanych jako środki trwałe można było dokonać odpisów od 20 tysięcy euro. Tak więc możemy odnotować zwiększenie tej wartości – prawie dwukrotne. O ile zatem wartość pojazdu nie jest większa niż 150 tysięcy złotych, to zmiana przepisów jest pozytywna. Jeśli jednak wartość pojazdu ujętego w środkach trwałych przekracza tę kwotę, podatnik traci. Sprzedając bowiem taki pojazd, podatnik nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tej części kwoty, od której nie dokonał odpisu, czyli kwoty powyżej 150 tysięcy złotych. Przed zmianą podatnik przy sprzedaży pozostałą część wartości pojazdu mógł zaliczyć jako koszt, mimo że odpisów dokonywał od wartości 20 tysięcy euro.

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów limitowi 150 tysięcy złotych poddano także leasing operacyjny oraz inne umowy tego typu. Przy wartości auta do 150 tysięcy złotych podatnik nie odczuje różnicy wynikającej z wprowadzonych zmian, ale przy droższych pojazdach zmiana będzie wyraźnie odczuwalna.

Jak rozliczać leasing po zmianach – tłumaczy Biuro Księgowe Perfekto

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy jedynie opłaty, które wynikają z umowy leasingowej lub innej umowy w podobnym charakterze i nie przekraczają wartości 150 tysięcy złotych. Przy wyższej wartości samochodu, którym dysponuje podatnik na mocy umowy leasingu operacyjnego, należy wyliczyć proporcje, w oparciu o które każda rata będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli zatem mamy pojazd o wartości 200 tysięcy złotych, to każda rata kapitałowa zaliczana będzie do kosztów uzyskania przychodu w oparciu o wyliczoną proporcję (nie bierze się tu pod uwagę odsetkowej części raty).

Koszty eksploatacyjne w rozliczeniu leasingu operacyjnego

Zgodnie z nowymi przepisami, do kosztów uzyskania przychodów zaliczmy jedynie 75% każdego wydatku eksploatacyjnego, który wiąże się z użytkowaniem pojazdu. Pozostałych 25% wydatku eksploatacyjnego nie zaliczymy do kosztów.  Ustawodawca zezwala, aby podatnik zaliczył 100% na poczet kosztów, ale jest to obwarowane pewnymi wymaganiami, szczegółowo opisanymi w ustawie. Aby zaliczyć swoje wydatki w 100% do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musiałby prowadzić kilometrówkę taką, jaką prowadzi się dla celów VAT. Podatnik powinien też rozważyć, czy nie jest wyłączony zgodnie z definicją samochodu osobowego, która znajduje się w art. 5a ust. 19a ustawy.

Ubezpieczenie w rozliczeniu leasingu operacyjnego

Zmiany dotyczą też ubezpieczenia AC. Wcześniej limit dla tego ubezpieczenia wynosił 20 tysięcy euro, a dla polisy AC, której wartość przekraczała 20 tysięcy euro, wyliczane były proporcje. W obecnie obowiązującym stanie prawnym limit ubezpieczenia AC wynosi 150 tysięcy złotych, a proporcje – jeśli jest taka potrzeba – wyliczamy na podobnych zasadach. Ubezpieczenie OC oraz NNW zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów w 100%.

Masz pytania?

Jeśli masz pytania dotyczące rozliczania swoich kosztów firmowych lub chcesz to powierzyć specjalistom, Biuro Księgowe Perfekto poleca swoje usługi! Nasi eksperci zajmą się sprawami księgowymi, a Ty będziesz mieć możliwość, aby w 100% poświęcić się prowadzonej przez siebie działalności!

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015