Aktualności

Friday, 20 February 2015

Zmiany podatkowe przy rozliczeniu paliwa samochodów ciężarowych i osobowych i w leasingu

Zmiany podatkowe przy rozliczeniu paliwa  samochodów ciężarowych i osobowych i w leasingu

1 kwietnia 2014 roku wprowadzono zmiany podatkowe dotyczące rozliczenia paliwa pojazdów ciężarowych i samochodów osobowych. Zmiany zaistniały także w przypadku leasingu. Nasze krakowskie Biuro Rachunkowe omawia te kwestie. 

Zmiany w odliczaniu VAT od paliwa

Wraz z 1 kwietnia 2014 roku weszła w życie zasada, na podstawie której można odliczyć 50% podatku VAT zawartego w cenie nabywanego paliwa, oleju napędowego czy też gazu, pod warunkiem, że paliwo to zostało wykorzystane do celów opodatkowanych podatkiem VAT.

Jednak nie ma reguł bez wyjątków. W tym wypadku różnica ta obowiązuje do 30 czerwca 2015 roku i dotyczy niemożności odliczenia VAT od paliw do samochodów osobowych i pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 t, w których liczba miejsc wynosi: 1 przy ładowności mniejszej niż 425 kg, 2 przy ładowności mniejszej niż 493 kg oraz 3 lub więcej przy ładowności mniejszej 500 kg.

50% VAT stosowane będzie do 30 czerwca 2015 roku wyłącznie w stosunku do pojazdów nie będących osobowymi, które posiadają dopuszczalną ładowność równą lub wyższą niż wymieniona powyżej. Jednak stanie się tak pod warunkiem, że  pojazdy te nie zostały zgłoszone na VAT-26 oraz nie prowadzi się w stosunku do nich ewidencji przebiegu pojazdu.

Co ciekawe, istnieje możliwość pełnego rozliczenia VATu. Podatnik, który złoży pojazd na druku VAT-26, będzie uprawniony do odliczenia 100% VAT. Natomiast jeśli nie zgłosi on takiego pojazdu i nie będzie prowadzić ewidencji jego przebiegu, wówczas nie będzie miał możliwości odliczenia podatku VAT.

100% VAT za paliwo

Pełne odliczenie podatku VAT jest możliwe od 1 kwietnia 2014 roku w przypadku pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 t, które nie zostały zgłoszone na wspomnianym druku VAT-26, ale nie tylko. Dotyczy ono także pojazdów zgłoszonych na VAT-26, w tym samochodów osobowych oraz pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób wraz z kierowcą, jeśli z dokumentacji wydanej  na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika tego rodzaju przeznaczenie. Odliczanie 100% za paliwo możliwe jest także w przypadku pojazdów przeznaczonych do odsprzedaży, sprzedaży, oddania w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy (najem, dzierżawa, leasing), jeśli taki jest przedmiot działalności firmy. 100% VATu obejmuje także pojazdy specjalne (np. koparki, bankowozy, pojazdy pogrzebowe etc.).

Brak możliwości odliczenia VAT

Do czerwca 2015 roku VATu nie można odliczyć od wydatków na paliwo, olej napędowy, gaz do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o wspominanej już dopuszczalnej ładowności, które nie zostały zgłoszone na VAT-26 i nie prowadzi się dla nich ewidencji przebiegu. Odliczenie VAT nie przysługuje także w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do celów zwolnionych z podatku VAT lub też do takich, które temu podatkowi nie podlegają.

Leasing

Firmom, które przed 1 kwietnia 2014 roku miały pełne prawo do odliczania VAT naliczonego od rat leasingowych, po 1 kwietnia nadal je mają, pod warunkiem, że firma zarejestrowała umowę leasingu w urzędzie skarbowym do 2 maja 2014 roku. Odliczenie VAT przysługuje od napraw, zakupu części zamiennych, jeżeli samochód używany jest wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Musi on również posiadać określone cechy konstrukcyjne.

Do końca marca br. przedsiębiorcy mieli możliwość odliczania 100% VAT-u od rat leasingowych płaconych za pojazd z „kratką”. Obecnie jednak nie ma już takiej opcji.

Od 1 kwietnia samochody z kratką pozwalają odliczać tylko 50% VAT-u, ponieważ są traktowane tak samo, jak inne samochody osobowe. Decydującym kryterium o tym czy samochód jest uznawany za ciężarowy jest masa, a nie homologacja N1. Jeżeli zawarta wcześniej umowa leasingowa trwa nadal po 1 kwietnia 2014 r. wówczas przedsiębiorcę obowiązują nowe przepisy. Oznacza to, że bez względu na to ile podatku odliczył przedsiębiorca do tej daty, obecnie odlicza od rat leasingowych 50% lub 100% VAT, w zależności od rodzaju samochodu i sposobu jego użytkowania.

Więcej informacji na temat rozliczania paliwa samochodów osobowych i ciężarowych oraz leasingu z chęcią udzielą nasi wykwalifikowani specjaliści z Biura Rachunkowego Perfekto w Krakowie. 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015