Aktualności

Saturday, 03 January 2015

Moment podatkowy przy eksporcie i imporcie usług WNT i WDT

Moment podatkowy przy eksporcie i imporcie usług WNT i WDT

W 2014 roku zmieniono zasady powstawania obowiązku podatkowego w obrocie krajowym. Krakowskie Biuro Rachunkowe Perfekto przypomina, że w obrocie zagranicznym wprowadzono zmiany określające moment powstania obowiązku podatkowego dotyczące importu usług oraz importu i eksportu towarów. Z dniem 1 stycznia 2014 roku nie uległy jednak zmianie zasady dotyczące obowiązku podatkowego w przypadku WDT i WNT.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów  (WNT) a moment podatkowy

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obowiązek podatkowy powstaje wraz z wystawieniem faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej (czyli przez sprzedawcę). Co istotne, od 2014 roku nie może to nastąpić później niż piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem WDT. 

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) a moment podatkowy

Podobnie jak w przypadku WNT, obowiązek podatkowy w WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. 
W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonywanej w sposób ciągły przez okres dłuższy niż miesiąc uważa się ją za dokonaną z upływem każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy tych towarów. Stąd też obowiązek podatkowy powstaje w ostatnim dniu miesiąca. Świadczy o tym zapis w art. 20 ust. 1a ustawy o podatku od towarów i usług.

Eksport i import

Od 2014 roku w eksporcie towarów stosuje się ogólną zasadę powstawania obowiązku podatkowego. Ponadto w tym przypadku  zaliczka opodatkowana jest według stawki 0% VAT pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę. Warunkiem jest także to, że podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający eksport. Zasadę tę stosuje się także w przypadku, gdy wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym. Warunkiem jest jednak specyfika realizacji tego typu wywozu towaru potwierdzona warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

Wraz z nastaniem 2014 roku obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego. Należy jednak pamiętać o dwóch następujących zastrzeżeniach. W przypadku objęcia towarów procedurą celną przetwarzania pod kontrolą celną, obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje wraz z chwilą objęcia towarów ową procedurą. Odmiennie przedstawia się też kwestia objęcia towarów procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Wówczas obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów wprowadzonych do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego, jeżeli od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze, powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie do powstania obowiązku podatkowego przy eksporcie i imporcie usług WNT i WDT – skontaktuj się z Biurem Rachunkowym Perfekto. Nasi specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości związane z prawem podatkowym.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015