Aktualności

Tuesday, 03 November 2015

Faktura w walucie obcej a podatek VAT

Faktura w walucie obcej a podatek VAT

Kwota podatku – zgodnie z przepisami regulującymi wystawianie faktur, a w szczególności § 5 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – powinna być zawsze wyrażona w złotych polskich, także wtedy, gdy kwotę należności określono na fakturze w walucie obcej. 

Oznacza to w praktyce, że dostawca krajowy, podczas rozliczeń z zagranicznymi Klientami (lub dostawca krajowy rozliczający się w walucie obcej z krajowym kontrahentem), może wystawić fakturę, określając kwotę netto i brutto w euro, funtach czy dolarach, a podatek VAT – zgodnie z przepisami – w złotych polskich.

Jak przeliczać VAT na złotówki?

Kwestię przeliczania danej kwoty podatku VAT z waluty obcej na złotówki reguluje art. 31a ust. 1-4 Ustawy o podatku od towarów i usług. Czytamy w nim, że kwotę będącą podstawą opodatkowania należy przeliczyć, stosując średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego. 

Przeliczenia dokonać można również za pomocą kursu ogłoszonego przez Europejski Bank Centralny w ostatni dzień poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego. Ważne jest tutaj jednak, aby pamiętać, iż walutę inną niż euro należy wówczas – posiłkując się kursem ogłoszonym przez EBC – przeliczyć z zastosowaniem kursu jej wymiany względem euro.

Faktura wystawiona po powstaniu obowiązku podatkowego

W artykule 106i ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług czytamy, że fakturę należy wystawić najpóźniej piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy lub wykonania usługi. Prawo umożliwia zatem wystawienie faktury już po powstaniu obowiązku VAT. Należy w takiej sytuacji, zgodnie z art. 31a ust. przywołanej ustawy, przeliczyć przychód (dla celów podatku od towaru i usług) na złotówki.

...lub przed powstaniem obowiązku podatkowego

Ustęp 7 art. 106i Ustawy o podatku od towarów i usług mówi z kolei, że fakturę można wystawić nawet 30 dni przed planowaną dostawą towaru, wykonaniem usługi lub otrzymaniem całości albo części zapłaty. Należy wtedy – dla rozliczeń VAT – przeliczyć przychody na złotówki na podstawie art. 31a ust. 2 wspomnianej ustawy.

A więc w sytuacji, gdy faktura wystawiona została przez podatnika, zanim jeszcze powstał obowiązek podatkowy, a kwoty stanowiące podstawę opodatkowania wyrażono w walucie obcej, w przeliczeniu należy zastosować średni kurs ogłoszony przez NBP ( lub kurs wskazany przez EBC) ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Wyjątek od reguły

Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach obowiązek podatkowy powstaje co do zasady w chwili, gdy wystawiona zostanie faktura. Jest tak na przykład w przypadku podatników świadczących usługi budowlane, budowlano-montażowe czy też dostawy książek drukowanych. 

Przeliczenia na złotówki dokonuje się wówczas po średnim kursie NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, czyli – w takich przypadkach – na ostatni dzień roboczy poprzedzający wystawienie faktury. Szczegółowo reguluje tę kwestię przywoływany już art. 31a ust 1 ustawy.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015