Aktualności

Monday, 16 March 2015

Nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług – podstawa opodatkowania

Nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług – podstawa opodatkowania

Jak powszechnie wiadomo opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium naszego kraju. Okazuje się jednak, że w ustawie określono przypadki, w których nieodpłatnie przekazywane towary i nieodpłatnie świadczone usługi objęte są obowiązkiem podatkowym. 

Opodatkowanie nieodpłatnego przekazywania towarów

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu rozumie się także nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa. Tyczy się to głównie wszelkich darowizn oraz przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników. Podobnie dzieje się w przypadku, jeśli podatnik miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu importu, nabycia tudzież wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W tym przypadku przy nieodpłatnym przekazaniu towaru podstawą do opodatkowania będzie cena nabycia wspominanych części składowych tego towaru. Cenę określa się w momencie przekazania towaru.

Co istotne, przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych również podlega podatkowi VAT. Wyjątek stanowi sytuacja, w której będzie je można uznać za prezenty o małej wartości, pod warunkiem, że zostały one przekazane na cele związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. 

Opodatkowanie nieodpłatnie świadczonych usług 

Nie tylko nieodpłatne przekazywanie towarów podlega opodatkowaniu VAT. Dzieje się tak również w przypadku opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług, które zostały zrównane z usługami odpłatnymi.

Stąd też w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług do celów innych niż działalność gospodarcza usługodawcy (tyczy się to w zasadniczej mierze nieodpłatnego udostępniania towarów, m.in. samochodów służbowych, nieruchomości, i nieodpłatnie świadczonych usług na rzecz podatnika, jego rodziny, pracowników, wspólników) podstawą do opodatkowania jest poniesiony przez podatnika koszt ich świadczenia.

Analogicznie jak w przypadku nieodpłatnego przekazania towaru, jeśli podatnik miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia, importu tudzież wytworzenia usługi lub potrzebnych części składowych, podstawą do opodatkowania będzie cena nabycia wspominanych części składowych.

Przedsiębiorca wykonujący nieodpłatnie usługę powinien więc określić, czy ma ona związek z celami firmy i czy cele te są przeważające w stosunku do korzyści osobistych. 

Powyżej specjaliści z Biura Rachunkowego Perfekto w Krakowie przedstawili ogólny zarys tego zagadnienia. W związku z tym faktem zachęcamy przed podjęciem działań konsultację z naszym biurem, by zasięgnąć porady prawnej lub podatkowej.

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015