Aktualności

Friday, 24 April 2015

Podatek VAT a możliwość zwolnienia – cz. I: zwolnienie podmiotowe

Podatek VAT a możliwość zwolnienia – cz. I: zwolnienie podmiotowe

Podatnikami podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług, są: jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, osoby prawne, a także osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na jej cel albo rezultat. Działalność gospodarcza obejmuje
z kolei szeroko rozumianą działalność z zakresu produkcji, handlu oraz usług, w tym także działalność podmiotów pozyskujących zasoby naturalne, działalność rolników oraz działalność osób wykonujących tzw. wolne zawody. 

Co za tym idzie, jeśli podatnik – zgodnie z zakresem podmiotowym podatku VAT – wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi liczyć się z powstaniem zobowiązania podatkowego. Innymi słowy: musi mieć świadomość, że trzeba będzie zapłacić VAT. Nie jest to jednak regułą – obowiązujące przepisy przewidują dwie formy zwolnienia. Biuro Rachunkowe Perfekto tłumaczy, kiedy można na nie liczyć.

Zwolnienie podmiotowe od podatku VAT

Pierwszą formą zwolnienia od podatku VAT jest tak zwane zwolnienie pomiotowe (podstawa prawna: art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. – patrz: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040540535).

Jak sama nazwa wskazuje, zwolniony od podatku VAT jest podmiot tego podatku – podatnik, a nie przedmiot wykonywanej przez niego, określonej w przepisach, czynności. Zwolnienie podmiotowe przysługuje podatnikowi, który w poprzednim roku podatkowym nie dokonał sprzedaży na łączną kwotę wyższą niż 150 tysięcy złotych. 

W przypadku podatnika, który sprzedaż rozpoczął w trakcie roku podatkowego, zwolnienie podatkowe przysługuje, jeśli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty liczonej w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej. 

Uwaga! 

Należy pamiętać, że do limitu wartości sprzedaży – 150 tysięcy złotych – bedącego podstawą dla zwolnienia z podatku od towarów i usług nie wlicza się kwoty podatku, ale na tym nie koniec – szczegółowo reguluje to ustawa o VAT.

Zwolnienie podmiotowe – prawa i obowiązki podatnika

Podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego zyskują w związku z nim pewne prawa i obowiązki, na przykład:

  • możliwość zgłoszenia rejestracyjnego od limitu 150 tysięcy zł – podatnik staje się w konsekwencji czynnym podatnikiem;
  • konieczność ewidencja sprzedaży VAT – podatnik jest obowiązany ewidencjonować sprzedaż VAT w celu ustalenia momentu przekroczenia limitu 150 tysięcy zł
  • obowiązek stosowania kasy fiskalnej w określonych warunkach
  • brak obowiązku składania deklaracji VAT
  • brak możliwości skorzystania z odliczenia podatku VAT
  • brak możliwości odliczenia VAT od nabycia samochodu oraz paliwa

Każdy podatnik, któremu przysługuje omawiane zwolnienie podmiotowe, ma prawo dobrowolnie się go zrzec, przy czym rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego nie jest ostateczna.

Zwolnienie przedmiotowe od podatku VAT

O drugiej formie zwolnienia z podatku VAT – zwolnieniu przedmiotowym – przeczytaj w drugiej części artykułu.

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015