Aktualności

Friday, 05 June 2015

Zakup motocykla do firmy a odliczenie VAT w 2015 roku

Zakup motocykla do firmy a odliczenie VAT  w 2015 roku

Jako iż w ustawie o VAT przy definiowaniu pojazdu samochodowego odsyła się nas do przepisów prawa o ruchu drogowym, można z powodzeniem uznać, że motocykl jest pojazdem samochodowym posiadającym silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 m3. Definicja ta dotyczy zarówno dwukołowców, jak i wielośladów, czyli motocykli z bocznymi wózkami. Jakie są w związku z tym konsekwencje dla podatników VAT? Dzięki temu, że motocykl uznawany jest za pojazd samochodowy, od jego zakupu i eksploatacji można odliczyć podatek VAT na takiej samej zasadzie, na jakiej odlicza się go od zakupu i eksploatacji samochodu. 

Odliczenie 100% VAT a motocykl w firmie

Od 1 kwietnia 2014 roku podatnicy mogą odliczyć 100% podatku VAT od zakupu i eksploatacji pojazdów samochodowych. Warunkiem jest jednak to, że pojazd ten (w tym przypadku: motocykl) musi być wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych. Właśnie dlatego, jeśli pojazd ze względów konstrukcyjnych nie jest uznawany za wykorzystywany tylko w celach służbowych, wówczas należy go zgłosić w urzędzie skarbowym na druku VAT-26, ustalić zasady użytkowania pojazdu w przedsiębiorstwie oraz prowadzić szczegółową kilometrówkę dla celów VAT. Tylko na tej podstawie będzie można odliczyć od niego 100% VAT. „Utrudnienia” te mają na celu szczegółową weryfikację sposobu wykorzystywania pojazdu samochodowego w innym (niż służbowy) celu.

Odliczenie 50% VAT a motocykl w firmie

Jeśli jednak pojazd firmowy wykorzystywany jest nie tylko w celach służbowych, wówczas podatnik może odliczyć 50% VAT od zakupu motocykla i jego eksploatacji. Należy jednak zaznaczyć, że w tym wypadku odliczenie VAT nie dotyczy zakupu paliwa. Zakaz odliczania podatku VAT od paliwa do pojazdu samochodowego o mieszanym przeznaczeniu obowiązywać będzie jeszcze do 1 czerwca 2015 roku. W drugiej części 2015 roku pojawi się możliwość rozliczania paliwa w systemie mieszanym. 50% VAT odliczone zostanie więc wtedy, gdy przedsiębiorca zarejestruje motocykl w urzędzie skarbowym za pomocą wspomnianego już druku VAT-26 i będzie prowadzić ewidencję jego przebiegu.

Odzież ochronna i kaski a odliczanie podatku VAT

Warto jednak zastanowić się, czy od zakupu kasku lub odzieży ochronnej służącej do przejazdów motocyklem w celach służbowych może zostać odliczony podatek VAT. Najczęściej w interpretacjach podatkowych pojawiają się głosy świadczące o tym, iż koszty poniesione z tytułu tych zakupów nie mogą być kosztami uzyskania przychodów danego przedsiębiorstwa. Jako iż – zdaniem organów podatkowych – nie mają one bezpośredniego wpływu na przychód, nie powinny mieć wpływu na zmniejszenie dochodu do opodatkowania.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości odnośnie do odliczania podatku VAT od pojazdów samochodowych w przedsiębiorstwie – zapraszamy do kontaktu z krakowskim Biurem Rachunkowym Perfekto. Z chęcią rozwiejemy wątpliwości w odniesieniu do ustawy o podatku VAT i dokonamy stosownych interpretacji! 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015