Aktualności
Zasiłek chorobowy podczas ciąży – czy mam do niego prawo, ile wynosi i jak długo mogę go pobierać?

Ciąża to czas wyjątkowy – każda kobieta przeżywa go na swój własny sposób, którego nie da się opisać żadną regułą. Pewne jest jednak, że przebiegu ciąży nie można zaplanować – niejednokrotnie zdarza się, że dla dobra przyszłej mamy i jej dziecka, sprawy zawodowe należy odłożyć na dalszy plan i skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
Podczas tak zwanego L4 przyszłej mamie przysługuje zasiłek chorobowy, o ile jest ona zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub innej, od której pracodawca odprowadzał składki na ubezpieczenie społeczne i chorobowe (np. umowa zlecenie).
Czy mam prawo do zasiłku chorobowego?
Zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Ubezpieczona przyszła mama zyskuje prawo do zasiłku chorobowego po upływie tak zwanego okresu wyczekiwania, który różni się w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę, podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
Z kolei kobieta zatrudniona na podstawie umowy zlecenia lub prowadząca własną działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniu dobrowolnie i, co za tym idzie, prawo do zasiłku zyskuje dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia dobrowolnego. Podsumowując okres ubezpieczenia, uwzględnia się w nim również poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego – pod warunkiem, że przerwa w ubezpieczeniu nie jest dłuższa niż 30 dni.
Jak długo mogę pobierać zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym przez okres nie dłuższy niż 182 dni. Przyszła mama, jako że niezdolność do pracy występuje w okresie ciąży, może korzystać z niego dłużej – nawet 270 dni. Do tej "puli" zasiłkowych dni wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy (przerwą w niezdolmości do pracy może być już jeden dzień pracujący).
Warto wiedzieć, że w sytuacji, w której przyszła mama jeszcze przed rozwiązaniem wykorzystałaby wszystkie możliwe dni "zasiłkowe", może rozpocząć urlop macierzyński przed porodem, otrzymując w tym czasie zasiłek macierzyński.
Ile wynosi zasiłek chorobowy w ciąży?
Miesięczna kwota zasiłku chorobowego pobieranego w czasie ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, co zasadniczo odpowiada kwocie 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiety spodziewającej się dziecka.
Uwaga! Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?
Warto pamiętać o tym, że zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczona przyszła mama, na podstawie przepisów o wynagradzaniu, zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje także za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie, między innymi, urlopu wychowawczego lub macierzyńskiego. Nie przysługuje również wtedy, gdy podczas zwolnienia lekarskiego ciężarna wykonywała inną pracę zarobkową lub też wykorzystywała L4 niezgodnie z jego celem.
Więcej o zasiłku chorobowym przeczytać możesz na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429). W razie pytań dotyczących zasiłku chorobowego w czasie ciąży, Biuro Księgowe Perfekto jest do dyspozycji!