Aktualności

Friday, 29 May 2015

Podatek od garażu w 2015 roku

Podatek od garażu w 2015 roku

Podobnie jak w latach wcześniejszych, podatek od garażu podziemnego będzie uiszczany w ratach do dni: 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada 2015 roku. Warto jednak zastanowić się, jaka jest jego wysokość w bieżącym roku. Ponadto jeszcze do niedawna proponowane zmiany w przypadku podatku od garażu spędzały sen z powiek ich posiadaczom.Czy weszły one w życie? Kwestie te omawiają specjaliści z Biura Rachunkowego Perfekto z Krakowa.

Czym jest garaż w rozumieniu prawnym?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania, garaż definiowany jest jako „obiekt budowlany bądź jako część innego obiektu będący garażem zamkniętym z pełną obudową i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym – bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, służący do przechowywania i bieżącej, niezawodowejobsługi samochodów osobowych”.

Maksymalna stawka podatku od garażu podziemnego

W tym roku maksymalną stawką podatku od garażu jest kwota 0,74 zł za metr kwadratowy przestrzeni garażowej. Oblicza się ją zgodnie ze stawką wyliczoną dla budynków mieszkalnych.

Maksymalna stawka podatku dla garażu przy domku jednorodzinnym

Jednak garaż może być także opodatkowany na podstawie stawki dla budynków lub ich części pozostałych. Ta z kolei wynosi maksymalnie 7,73 zł za metr kwadratowy. Tu należy zaznaczyć, iż właściciele domów jednorodzinnych mają za zadanie płacić podatekod nieruchomości w takiej samej wysokości zarówno od domu, jak i od garażu. Kluczową sprawą jest jednak to, gdzie umiejscowiony jest garaż (tzn. czy stanowi jedną bryłę wraz budynkiem mieszkalnym etc.).Pozostali podatnicy płacą podatek za garaż w wysokości dziesięciokrotności podatku od danej nieruchomości, to jest zgodnie ze stawką dla budynków pozostałych. W praktyce okazuje się, że właściciele posiadający dwa odrębne akty notarialne dla domu i garażu są zobligowani do płacenia wyższych opłat według wspomnianej stawki dla budynków pozostałych. Podatnicy posiadający jeden akt notarialny opłacają podatek według niższej stawki mieszkalnej.

Wycofano projekt zmian zakładający podwyższenie podatku od garażu

Wycofano się z proponowanych od tego roku zmian dotyczących podatku od garaży. Zakładały one podwyższenie i ujednolicenie stawki dla wszystkich wymienionych powyżej typów garaży. Miało to polegać na zastosowaniu do każdego rodzaju garażu stawki dla budynków pozostałych. Oznacza to, że wzrosłaby ona dziesięciokrotnie i wyniosła maksymalnie 7,73 zł za metr kwadratowy. Dotyczyłoby to mieszkańców mieszkaniówek, korzystających z parkingów podziemnych i naziemnych oraz właścicieli domów jednorodzinnych. Jeśli kwota podatku nie przekraczałaby 100 zł, wówczas nie byłaby rozbijana na raty. Ostatnią proponowaną zmianą było zniesienie solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli hal i przestrzeni garażowych, stąd też dana osoba płaciłaby jedynie za swoją część garażu. Jak już wspomnieliśmy, zmiany te – nota bene nieentuzjastycznie przyjęte przez podatników – nie weszły w życie.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015