Aktualności

Saturday, 27 June 2015

Montaż żaluzji, rolet i markiz a stawka VAT

Montaż żaluzji, rolet i markiz a stawka VAT

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą, dostawą i montażem rolet oraz żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych często zastanawiają się nad tym, czy stosując preferencyjną stawkę 8% VAT nie narażą się na konflikt z Urzędem Skarbowym. Jaka jest więc prawidłowa stawka VAT w tym wypadku oraz czy stosowanie jej może zrodzić nieporozumienie z fiskusem? Poniżej specjaliści z Biura Rachunkowego Perfekto z Krakowa objaśniają te kwestie. 

Spory o stawkę

Kwestia ustalenia stawki podatku VAT właściwej dla dostaw, sprzedaży i montażu rolet, żaluzji i markiz wewnętrznych i zewnętrznych jest od dawna podstawą sporów pomiędzy przedsiębiorcami a organami podatkowymi. Niekiedy fiskus żąda 23% stawki podatku lub  rozdziela stawkę na prace wykonywane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Należy jednak podkreślić fakt, że rozróżnienie na czynności wykonywane wewnątrz i na zewnątrz obiektu nie zostały ujęte w przepisach podatku VAT. Urzędy Skarbowe żądające 23% podatku VAT motywują swe interpretacje tym, że w wyniku montażu rolet, żaluzji itp. nie można mówić o zmianie parametrów użytkowych czy technicznych obiektu ani o zaopatrzeniu go w elementy wyposażenia konstrukcyjnego. Dlatego – zdaniem fiskusa – dostawa, sprzedaż i montaż tego typu asortymentu nie mieści się w pojęciu budowy, przebudowy czy remontu lub modernizacji budynku. Jednak w ustawie o VAT nie przewidziano rozróżnienia na montaż wyposażenia, które podnosi użyteczność budynku i ma tym samym wpływ na jego elementy konstrukcyjne. 

Podatnicy z kolei wskazują na fakt, iż usługi te świadczone w budynkach mieszkalnych stanowią remont lub modernizację, która wynosi 8%. 

Skąd te wątpliwości?

W tym miejscu warto zauważyć, iż wątpliwości dotyczące zastosowania właściwej stawki VAT dla prac dotyczących budownictwa mieszkaniowego wynikają stąd, że nie ma precyzyjnych przepisów w ustawie o VAT, które obejmowałyby wszystkie prace wykonywane w budownictwie mieszkaniowym. Stąd właśnie biorą się wątpliwości i różne interpretacje w odniesieniu do właściwiej stawki VAT. Należy jednak pamiętać, że – w zgodzie z zapisem w ustawie o podatku VAT – dostawę, budowę, remont, modernizację, termomodernizację czy też przebudowę obiektów budowlanych lub tych należących do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, rozlicza się z uwzględnieniem preferencyjnej stawki 8% tego podatku.

Modernizacja i remont a 8% podatku VAT

W związku z tym, że do dostaw, budowy, remontu i modernizacji obiektów budowlanych, w tym budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym, stosuje się stawkę 8% podatku VAT, montaż rolet, żaluzji czy markiz może zostać uznany za modernizację tudzież remont. W przypadku, gdy obiekt był już wyposażony w żaluzje, rolety czy markizy, ich wymiana będzie rozliczana jako remont. Warunkiem jest jednak zastosowanie innych materiałów niż te użyte pierwotnie, co jest właściwie w tym wypadku oczywiste i zrozumiałe samo przez się. Jeżeli zaś w budynku mieszkaniowym nie było dotychczas tego typu sprzętu, wówczas zamontowanie rolet czy żaluzji uznaje się za modernizację przestrzeni poprzez unowocześnienie jej. Poza tym budynek zostaje w ten sposób zabezpieczony przed nadmiernym, a co za tym idzie – szkodliwym, oddziaływaniem czynników pogodowych.

Nie zawsze jednak sądy orzekają wyroki na rzecz podatników w kwestii stosowania w tym wypadku 8% stawki podatku VAT. Niemniej różnorodność wyroków, z przewagą tych pozytywnie rozstrzygniętych z punktu widzenia przedsiębiorców, świadczy o tym, że warto walczyć o prawa podatkowe, także na drodze sądowej. 

Podstawa prawna

Podstawę prawną stanowią: art. 41 ust. 12 ustawy o VAT

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,32,32,670,,20140401,ustawa-z-dnia-11032004-r-o-podatku-od-towarow-i-uslug.html#P66215

oraz art. 146a pkt. 2 tejże ustawy http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,32,32,670,,20140401,ustawa-z-dnia-11032004-r-o-podatku-od-towarow-i-uslug.html#P78735

Jeśli mają Państwo jakieś pytania odnośnie do stawek VAT w odniesieniu do sprzedaży czy montażu rolet, żaluzji czy markiz, zapraszamy do kontaktu z krakowskim Biurem Rachunkowym Perfekto. Pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości dokonując indywidualnej interpretacji.

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015