Aktualności
Montaż żaluzji, rolet i markiz a stawka VAT

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą, dostawą i montażem rolet oraz żaluzji zewnętrznych i wewnętrznych często zastanawiają się nad tym, czy stosując preferencyjną stawkę 8% VAT nie narażą się na konflikt z Urzędem Skarbowym. Jaka jest więc prawidłowa stawka VAT w tym wypadku oraz czy stosowanie jej może zrodzić nieporozumienie z fiskusem? Poniżej specjaliści z Biura Rachunkowego Perfekto z Krakowa objaśniają te kwestie.
Spory o stawkę
Kwestia ustalenia stawki podatku VAT właściwej dla dostaw, sprzedaży i montażu rolet, żaluzji i markiz wewnętrznych i zewnętrznych jest od dawna podstawą sporów pomiędzy przedsiębiorcami a organami podatkowymi. Niekiedy fiskus żąda 23% stawki podatku lub rozdziela stawkę na prace wykonywane wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Należy jednak podkreślić fakt, że rozróżnienie na czynności wykonywane wewnątrz i na zewnątrz obiektu nie zostały ujęte w przepisach podatku VAT. Urzędy Skarbowe żądające 23% podatku VAT motywują swe interpretacje tym, że w wyniku montażu rolet, żaluzji itp. nie można mówić o zmianie parametrów użytkowych czy technicznych obiektu ani o zaopatrzeniu go w elementy wyposażenia konstrukcyjnego. Dlatego – zdaniem fiskusa – dostawa, sprzedaż i montaż tego typu asortymentu nie mieści się w pojęciu budowy, przebudowy czy remontu lub modernizacji budynku. Jednak w ustawie o VAT nie przewidziano rozróżnienia na montaż wyposażenia, które podnosi użyteczność budynku i ma tym samym wpływ na jego elementy konstrukcyjne.
Podatnicy z kolei wskazują na fakt, iż usługi te świadczone w budynkach mieszkalnych stanowią remont lub modernizację, która wynosi 8%.
Skąd te wątpliwości?
W tym miejscu warto zauważyć, iż wątpliwości dotyczące zastosowania właściwej stawki VAT dla prac dotyczących budownictwa mieszkaniowego wynikają stąd, że nie ma precyzyjnych przepisów w ustawie o VAT, które obejmowałyby wszystkie prace wykonywane w budownictwie mieszkaniowym. Stąd właśnie biorą się wątpliwości i różne interpretacje w odniesieniu do właściwiej stawki VAT. Należy jednak pamiętać, że – w zgodzie z zapisem w ustawie o podatku VAT – dostawę, budowę, remont, modernizację, termomodernizację czy też przebudowę obiektów budowlanych lub tych należących do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, rozlicza się z uwzględnieniem preferencyjnej stawki 8% tego podatku.
Modernizacja i remont a 8% podatku VAT
W związku z tym, że do dostaw, budowy, remontu i modernizacji obiektów budowlanych, w tym budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym, stosuje się stawkę 8% podatku VAT, montaż rolet, żaluzji czy markiz może zostać uznany za modernizację tudzież remont. W przypadku, gdy obiekt był już wyposażony w żaluzje, rolety czy markizy, ich wymiana będzie rozliczana jako remont. Warunkiem jest jednak zastosowanie innych materiałów niż te użyte pierwotnie, co jest właściwie w tym wypadku oczywiste i zrozumiałe samo przez się. Jeżeli zaś w budynku mieszkaniowym nie było dotychczas tego typu sprzętu, wówczas zamontowanie rolet czy żaluzji uznaje się za modernizację przestrzeni poprzez unowocześnienie jej. Poza tym budynek zostaje w ten sposób zabezpieczony przed nadmiernym, a co za tym idzie – szkodliwym, oddziaływaniem czynników pogodowych.
Nie zawsze jednak sądy orzekają wyroki na rzecz podatników w kwestii stosowania w tym wypadku 8% stawki podatku VAT. Niemniej różnorodność wyroków, z przewagą tych pozytywnie rozstrzygniętych z punktu widzenia przedsiębiorców, świadczy o tym, że warto walczyć o prawa podatkowe, także na drodze sądowej.
Podstawa prawna
Podstawę prawną stanowią: art. 41 ust. 12 ustawy o VAT
oraz art. 146a pkt. 2 tejże ustawy http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,32,32,670,,20140401,ustawa-z-dnia-11032004-r-o-podatku-od-towarow-i-uslug.html#P78735
Jeśli mają Państwo jakieś pytania odnośnie do stawek VAT w odniesieniu do sprzedaży czy montażu rolet, żaluzji czy markiz, zapraszamy do kontaktu z krakowskim Biurem Rachunkowym Perfekto. Pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości dokonując indywidualnej interpretacji.