Aktualności

Friday, 17 July 2015

Jak rozliczyć Google AdWords?

Jak rozliczyć Google AdWords?

AdWords to system reklamowy stworzony przez Google, który pozwala na wyświetlanie w wynikach wyszukiwania Google oraz na stronach współpracujących z Google w ramach projektu Google AdSense linków sponsorowanych, które kierują na stronę reklamodawcy. 

Google AdWords kieruje na stronę danego towaru lub usługi potencjalnych Klientów (wpisujących w wyszukiwarce Google interesujące ich frazy, np. „biuro rachunkowe na Ruczaju”),dlatego też jest popularny zarówno w dużych korporacjach, jak i małych, lokalnych firmach. Rozliczenie wydatków na reklamę w Google jest oczywiście możliwe, wymaga jednak pewnej wiedzy na ten temat. 

Reklama w Google = import usług

Reklama w Google = import usługPierwszą istotną kwestią, z której warto zdawać sobie sprawę, jest to, że Google – mimo iż posiada swoje biura w Polsce –rozlicza usługi reklamowe z poziomu swojej irlandzkiej centrali – Google Ireland Ltd. W konsekwencji reklama w Google AdWords jest usługą importowaną, co oznacza, że rozliczanie jej kosztów przebiega inaczej niż rozliczanie wydatków na usługi reklamowe świadczone przez polskich dostawców.

Krajowe przepisy podatkowe regulują sytuacje, w których usługa jest importowana, a więc kupowana od zagranicznego kontrahenta. W omawianym przez nas przypadku zagranicznym kontrahentem jest Google Ireland Ltd., a kupowaną usługą – reklama w Google AdWords.Zgodnie z przepisami to właśnie nabywca takiej usługi, a nie jej sprzedawca, jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT od usługi.

Jak naliczyć i rozliczyć VAT?

Czynny podatnik musi zatem do kwoty podanej na fakturze od Google Ireland Ltd. Doliczyć 23% podatku VAT. Usługę następnie rozlicza się zarówno jako zakup, jak i sprzedaż – jest ona zatem neutralna dla podatnika, ponieważ nie przynosi ani zysków, ani strat.  Podatnik nie ma także obowiązku składania formularza VAT-UE, który podsumowuje informacje na temat transakcji wewnątrzwspólnotowych – zakup usług reklamowych od Google uwzględnia jedynie w deklaracji VAT, np. VAT-7.

Inaczej wygląda sytuacja podatników zwolnionych z podatku VAT – ponieważ nie mogą oni rozliczyć podatku od zakupów, muszą wpłacić we właściwym Urzędzie Skarbowym wartość doliczonego podatku VAT, składając równocześnie deklarację VAT-9M. Dobrą wiadomością jest jednak to, że podatek zapłacony w takiej sytuacji może stanowić koszt uzyskania przychodu. 

Jeśli księgowość w Twojej firmie prowadzi księgowa lub zewnętrzne biuro rachunkowe, to oczywiście rozliczanie reklamy w Google AdWords pozostanie w ich gestii – wystarczy, że będziesz regularnie wysyłał faktury.

VAT-EU – bez tego ani rusz

Kolejną ważną kwestią jest to, że z uwagi na fakt, iż mamy do czynienia z importem usług, rozliczenie GoogleAdWords wymaga rejestracji VAT UE. W tym celu należy złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R – ten sam, który służy również do rejestracji VAT-owców. 

Warto pamiętać, że przedsiębiorca zwolniony z VAT-u, który chce korzystać z reklamy Google AdWords, także musi dokonać rejestracji VAT-EU, co jednak nie powoduje, że straci zwolnienie z VAT w Polsce. 

Podatnik, który zarejestruje VAT EU, otrzyma numer NIP-EU – to właśnie ten numer należy podać w ustawieniach konta Google AdWords (pojawi się następnie na FV, którą wystawi Google).To właśnie NIP-EU pozwala na dokonywanie transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Ustawienia konta Google AdWords a FV

Prawidłowe ustawienia konta Google AdWords to podstawa – należy pamiętać nie tylko o tym, aby poprawnie wpisać numer NIP EU, ale także o tym, aby precyzyjnie podać pozostałe dane firmy. Konto AdWords służy także do zdefiniowania sposobu płatności – za reklamy można zapłacić przed wykonaniem usługi, zasilając swoje konto odpowiednią kwotą, lub po wykonaniu usługi.

Określa się również źródło płatności (karta patnicza lub przelew bankowy), a także cel reklamy. Na to ostatnie warto zwrócić szczególną uwagę – użytkownik Google AdWords może bowiem wskazać prywatny lub komercyjny cel promowania swoich towarów lub usług w wyszukiwarce Google. Jeśli zadeklaruje, że Google AdWords uruchamia w celu prywatnym (niekomercyjnym), Google doliczy VAT w odniesieniu do stawki właściwej w Irlandii.

Faktura od Google

Skoro piszemy o tym, w jaki sposób rozliczyć fakturę za Google AdWords, ważna będzie również informacja, w jaki sposób taką fakturę otrzymać. Google Ireland Ltd. nie wysyła bowiem faktury tak jak czynią to zazwyczaj inni dostawcy usług reklamowych. Fakturę należy pobrać z konta Google AdWords – pojawia się ona do 5 dni roboczych następnego miesiąca. Dla przykładu faktura za lipiec pojawi do 5 dni roboczych w sierpniu. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące rozliczania internetowych usług reklamowych, np. w ramach Google AdWords, zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015