Aktualności

Monday, 20 July 2015

Jakie programy wybierają księgowi?

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów. Poniżej specjaliści z krakowskiego Biura Rachunkowego Perfekto prezentują najpopularniejsze programy dla księgowych.

Charakterystyka programów dla księgowych

Głównym celem stosowania w firmie programu komputerowego z przeznaczeniem dla księgowych  jest ulepszenie i przyspieszenie ich pracy. Pozwala on bowiem na uniknięcie żmudnych i monotonnych czynności związanych z prowadzeniem dokumentacji księgowej czy też z rozliczeniami między innymi z urzędami skarbowymi. Programy tego typu są dość różnorodne i uniwersalne, a także intuicyjne, co sprawa, że można łatwo się wdrożyć w ich obsługę. Tego typu programy komputerowe dostosowywane są do wymogów różnych rodzajów firm: od małych, przez średnie, po duże. Producenci oferują więc narzędzia do obsługi zarówno pełnej, jak i uproszczonej księgowości. Ułatwia to zatem zadanie wszystkim, także tym, którzy rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów czy też na podstawie podatku zryczałtowanego. Dodatkowo należy zaznaczyć, że programy komputerowe dostosowuje się  do aktualnych przepisów prawnych. Jak się zdaje, w Polsce najpopularniejszymi programami dla księgowych są Comarch ERP Optima oraz Sage Symfonia Finanse i Księgowość.

Comarch ERP Optima

Comarch ERP Optima to program stworzony z myślą o małych i średnich firmach. Comarch ERP Optima obecny na polskim rynku już od 1998 roku. Funkcjonalność i elastyczność tego programu sprawia, że nadaje się on do obsługi każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, w jakiej ono działa. Program jest dostępny w wersjach stacjonarnej i usługowej, dzięki czemu możliwa jest praca za pomocą Internetu. 
Zdaniem producenta z Optimy korzysta już ponad 60 000 klientów, zaś szczególnym powodzeniem cieszy się ona wśród biur rachunkowych i kancelarii doradców podatkowych. Ponadto warto dodać, iż Optima uzyskała Certyfikat zgodności z Ustawą o Rachunkowości. Comarch opracował także moduł Comarch ERP Optima Biuro Rachunkowe, który stanowi panel zintegrowany z systemem Optima i – jako dedykowany – wspiera pracę księgowych.

Należy przy tym zaznaczyć, że Comarch stworzył także system wspomagający pracę dużych przedsiębiorstw. System Comarch ERP XL to narzędzie optymalizujące czas pracy i podobnie jak w przypadku Optimy – łatwe w dostosowaniu do indywidualnych preferencji danego przedsiębiorcy.

Sage Symfonia Finanse i Księgowość

Program Sage Symfonia Finanse i Księgowość to drugi bardzo znany w Polsce program ułatwiający pracę księgowym w przedsiębiorstwach wszystkich branż. Symfonia pomaga w realizacji wszystkich istotnych operacji księgowych: od budowania kont i księgowania dokumentacji, przez automatyczny bilans zamknięcia, pełne rozliczenia, aż po tworzenie sprawozdań, zestawień i raportów.

Producenci podkreślają także, że użytkowanie programu Symfonia niesie za sobą szczególne korzyści właśnie dla biur rachunkowych. Są to przede wszystkim takie zalety, jak: bezpieczeństwo zasobów informacyjnych oraz tworzenia i wymiany dokumentacji, czy też innowacyjność i elastyczność, które polegają na możliwości dowolnego dostosowywania systemów raportowych, na aktualizacjach i dostępie do nich.

Informacje od producentów

Szczegółowe informacje o programach można znaleźć na stronach producentów i dystrybutorów: http://www.comarch.pl/erp/comarch-optima/, http://www.comarch.pl/erp/comarch-optima/rozwiazania-dla-biur-rachunkowych/   oraz http://www.sage.com.pl/produkty/obszar-finansowo-ksiegowy/ksiegowosc/sage-symfonia-finanse-i-ksiegowosc.

Nie są to oczywiście wszystkie programy księgowe dostępne na polskim rynku. Jeśli mają Państwo jakieś pytania odnośnie do programów dla księgowych, zapraszamy do kontaktu

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Księgowość w spółce komandytowej

Zakładając działalność gospodarczą, zobligowani jesteśmy do wyboru jej formy prawnej. Jedną z form prawnych działalności gospodarczej jest spółka komandytowa. Jak wygląda prowadzenie księgowości w spółce komandytowej? Biuro Księgowe Perfekto odpowiada w niniejszym artykule – zapraszamy do lektury!

Tuesday, 19 December 2017