Aktualności

Tuesday, 28 July 2015

Jak zaksięgować przychód ze sprzedaży złomu?

Jak zaksięgować przychód ze sprzedaży złomu?

Sprzedaż złomu przez przedsiębiorcę firmie, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie skupu złomu, często wiąże się z wątpliwościami natury księgowej. Wiele firm zastanawia się bowiem, w jaki sposób powinno się zaksięgować przychód z tego typu sprzedaży. Poniżej eksperci z Biura Rachunkowego Perfekto z Krakowa rozwiewają te wątpliwości.

Likwidacja środków trwałych

Najczęściej mamy do czynienia z przypadkiem następującym: sprzedaży złomu dokonuje firma, która nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży złomu. Sprzedaż złomu może być powiązana bezpośrednio z likwidacją środków trwałych lub z odzyskiem materiałów. 

Przychody ze sprzedaży czy pozostałe przychody operacyjne?

Przedsiębiorcy zastanawiają się więc, czy przychód uzyskany ze sprzedaży odzysków ze złomowania powinien zostać zaksięgowany jako przychody ze sprzedaży czy jako pozostałe przychody operacyjne? Przychód ze sprzedaży złomu może stanowić przychody ze sprzedaży wtedy, kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą odzysków ze złomowania materiałów. Można ją także zaksięgować jako pozostałe przychody operacyjne, gdy mamy do czynienia ze wspomnianą powyżej sprzedażą odzysków z likwidacji środka trwałego.

Jak to zaksięgować?

Wartość odzyskanych materiałów z likwidacji środków trwałych to tzw. pozostałe przychody operacyjne. Księgując je pod datą przyjęcia ich na stan magazynowy,powinno się je zapisać w następujący sposób: strona Wn konta: „Materiały”, strona Ma konta: „Pozostałe przychody operacyjne”.

Gdy wyda się materiały pochodzące z odzysku z magazynu, sprzedaż ich wartości należy odnieść do pozostałych kosztów operacyjnych, księgując to w następujący sposób: strona Wn konta:„Pozostałe koszty operacyjne”, strona Ma konta:„Materiały”.
Sam zaś przychód ze sprzedaży materiałów odzyskanych z likwidacji środków trwałych często nie stanowi, jak już wspomnieliśmy, podstawowej działalność operacyjnej jednostki. Wówczas fakt ten księguje się następująco: strona Wn konta:„Rozrachunki z odbiorcami”, strona Ma konta:„Pozostałe przychody operacyjne”. 

Podatek VAT a sprzedaż złomu

W roku 2011 zmianie uległy zasady związane z rozliczaniem złomu. Dziś obowiązek rozliczenia VAT od złomu spoczywa na podatniku, na rzecz którego inny podatnik VAT dostarczył złomu. W lipcu bieżącego roku ma się pojawić istotna modyfikacja zasad odwrotnego opodatkowania dostaw krajowych dotyczących towarów wymienionych w załączniku nr 11 w ustawie o VAT.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub wątpliwości – zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z krakowskiego Biura Księgowego Perfekto. Pomożemy Państwu w dokonaniu interpretacji i w bezbłędnym prowadzeniu ewidencji księgowej.

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015