Aktualności

Sunday, 02 August 2015

Jak założyć włąsną fimę? Najważniejsze informacje na start

Jak założyć włąsną fimę? Najważniejsze informacje na start

Decydując się na założenie działalności gospodarczej, warto wiedzieć, od czego zacznie się nasza przygoda z własną firmą i jakich informacji będą wymagać poszczególne urzędy i instytucje. To pozwoli już na starcie wybrać najbardziej korzystne rozwiązania.Oprócz zarejestrowania działalności, młody przedsiębiorca najczęściej musi dopełnić jeszcze formalności w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Na początek – CEIDG

Pierwszym krokiem będzie wypełnienie formularza CEIDG-1. To dzięki niemu zakładanie działalności gospodarczej jest obecnie dużo prostrze niż jeszcze kilka lat temu.

Formularz taki jest dostępny w wersji elektronicznej, a także w wersji papierowej – w najbliższym urzędzie gminy. Można złożyć go online (wymagany podpis elektroniczny lub zaufany profil CEIDG) lub w urzędzie gminy (osobiście).

Urząd Skarbowy, ZUS i GUS "za jednym zamachem"

CEIDG-1 jest równocześnie

  • wnioskiem o nadanie REGON-u
  • wnioskiem o nadanie albo wskazanie NIP-u
  • zgłoszeniem płatnika do ZUS-u
  • deklaracją wyboru formy opodatkowania nowopowstałej działalności gospodarczej.

 

W tym samym formularzu definiuje się także rodzaj prowadzonej działalności – poprzez wpisanie kodów PKD (czynności prowadzonych w ramach działalności gospodarczej, opisanych w Polskiej Klasyfikacji Działalności).

 

Samemu czy w spółce?

Ważny jest nie tylko wybór branży, w jakiej przedsiębiorca chce działać, ale i wybór formy działalności. Możliwości jest kilka – jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka osobowa lub kapitałowa. Na co się zdecydować? 

Wybór zależy od wielu czynników, m. in. od możliwości finansowych, ilości wspólników czy planów na rozwój przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca, który nie wie, na co się zdecydować, może zasięgnąć bezpłatnej porady, jaką oferuje Biuro Rachunkowe Perfekto z siedzibą w Krakowie

Dodatkowe formalności

Należy pamiętać, że w przypadku wyboru spółki jako formy prowadzenia działalności w Urzędzie Skarbowym konieczne jest złożenie druków NIP-D oraz NIP 8. Osoby, które zdecydują się być podatnikem VAT, powinny złożyć w US jeszcze druk VAT-R. Nie później niż 7 dni od założenia działalności, konieczna będzie także wizyta w ZUS-ie i złożenie odpowiedniego do formy prowadzonej działalności druku (ZUA, ZZA, ZFA, ZPA)

Osługa księgowa firmy – postaw na sprawdzone biuro rachunkowe

Warto wiedzieć, że w formularzu CDEIG należy wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Dlatego właśnie, decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, dobrze wiedzieć, komu powierzymy usługi księgowe. Zaufane biuro rachunkowe to olbrzymie wsparcie dla przedsiębiorcy – zwłaszcza takiego, któremu brakuje doświadczenia.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015