Aktualności

Thursday, 24 March 2016

Jak korzystnie zatrudnić członka rodziny?

Jak korzystnie zatrudnić członka rodziny?

Często przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozważają zatrudnienie członka rodziny jako pomocnika (osobę współpracującą). Właśnie dlatego specjaliści z Perfekto – Biura Rachunkowego w Krakowie – podpowiadają jak zatrudnić osobę z rodziny, by było to korzystne dla obu stron. 

Zatrudniając członka rodziny jako pracownika warto zastanowić się nad regulacjami w ZUSie, formą zatrudnienia, a także na tym, czy wynagrodzenie takiej osoby może stać się kosztem firmowym. 

Osoba współpracująca – kto może nią zostać?

Osobą współpracującą może zostać członek rodziny przedsiębiorcy, który prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe oraz pomaga mu przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie będzie to jednak dotyczyć tych, którzy posiadają umowę o pracę po to, by się przysposobić do zawodu. Co ciekawe, osobą współpracującą nie może zostać rodzeństwo osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Osobą współpracującą może za to zostać małżonek lub małżonka, dziecko (także przysposobione lub dziecko małżonka/ki),  rodzic (również macocha i ojczym) oraz osoba przysposabiająca. Taką osobę można zatrudnić na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy też po prostu nieodpłatnie.

ZUS a zatrudnienie osoby współpracującej

Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie członka rodziny jako osoby współpracującej, musimy o tym fakcie poinformować ZUS. Mamy na to siedem dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczeniowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku osób współpracujących zatrudnionych na umowę o pracę tudzież nieodpłatnie wymaga naliczania składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne o tej samej wysokości, co za przedsiębiorcę prowadzącego działalność. Składki ZUS płaci przedsiębiorca. Warto wiedzieć, iż osoby współpracujące nie mogą korzystać z tzw. małego ZUSu, nawet jeżeli korzysta z niego sam zatrudniający przedsiębiorca. Ten ostatni, rzecz jasna, nie traci do prawa do preferencyjnego ZUSu jeśli zatrudni członka rodziny jako osobę współpracującą. Dodatkowo, jeżeli osoba ta zatrudniona została na podstawie umowy o pracę, a jej wypłata wynosi przynajmniej tyle, ile wynagrodzenie minimalne, przedsiębiorca prowadzący działalność zapłaci tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, czyli nie będzie musiał naliczać za nią składek na ubezpieczenie społeczne. Sprawa będzie wyglądać tak samo, gdy osoba współpracująca będzie studentem do 26. roku życia zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia. Zawarcie umowy zlecenia sprawi, że ZUS stanie się niższy. Składki wyliczane będą zależne od wynagrodzenia, tak samo, jak w przypadku umów z osobami niespokrewnionymi.

Wynagrodzenie osoby współpracującej a koszty firmowy

Zapłata, którą w ramach swojej pracy otrzyma członek rodziny, nie będzie stanowić kosztu firmowego. Pamiętajmy przy tym, że jeśli osoba współpracująca będąca członkiem rodziny pracuje nieodpłatnie, wówczas oznacza to powstanie przychodu dla właściciela działalności. Szczęśliwie jednak nie ma obowiązku wykazywania tego, a co za tym idzie – płacenia od tego podatku. 

Jeżeli masz jakieś wątpliwości czy pytania odnośnie do korzystnego zatrudnienia członka rodziny w firmie – zapraszamy do kontaktu z krakowskim Biurem Księgowym Perfekto. W takim wypadku zachęcamy także do skomentowania artykułu!

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015