Aktualności

Thursday, 04 February 2016

Co musisz wiedzieć o różnicach kursowych?

Co musisz wiedzieć o różnicach kursowych?

Różnice kursowe to bolączka wszystkich przedsiębiorców, którzy otrzymują zapłatę za swój towar czy usługę w obcej walucie. Każdy z nich jest bowiem zobligowany do rozliczenia tych różnic. Tak samo dzieje się w przypadku dokonania zakupów w zagranicznej walucie. O tym, co trzeba wiedzieć o różnicach kursowych, piszą specjaliści z krakowskiego Biura Księgowego Perfekto.

Różnice kursowe od przychodów – co to właściwie jest?

Mówiąc najprościej – różnica kursowa to różnica pomiędzy kwotą widniejącą na fakturze a kwotą rzeczywistej zapłaty. W praktyce oznacza to, iż każdą wystawianą w obcej walucie fakturę przychodową księguje się po przeliczeniu jej na polskie złote. Gdy zapłata zostanie uiszczona, przedsiębiorca ma obowiązek sprawdzić, czy po przeliczeniu na złotówki jest ona niższa czy wyższa od zaksięgowanej w Księdze Przychodów i Rozchodów wartości faktury.

Którą walutę należy wybrać podczas przeliczania różnic kursowych?

Walutę obcą należy przeliczyć na polskie złote zgodnie z średnim kursem według NBP, który poprzedzał dzień wystawienia faktury tudzież według rzeczywistego zastosowanego kursu waluty w dniu zapłaty. Trzeci wariant obejmuje przeliczenie zgodnie z średnim kursem NBP, który poprzedzał dzień zapłaty danego rachunku walutowego, ponieważ w tym wypadku ustalenie rzeczywistego kursu jest niemożliwe.

Kiedy księguje się różnice kursowe?

Często okazuje się, że różnice kursowe wynoszą bardzo niewiele, niekiedy nawet kilka groszy. Wówczas nasuwa się pytanie, czy podczas księgowania różnic kursowych można pominąć te najmniejsze? Okazuje się, że w przypadku tych dodatnich, każda, nawet najmniejsza różnica kursowa musi zostać zaksięgowana w KPiR. Księgowaniu podlegać będzie wówczas tylko różnica pomiędzy tymi kwotami. Te, najczęściej niewielkie kwoty, w różnicach kursowych dodatnich księguje się jako „pozostałe przychody”. Z kolei w przypadku, gdy przychód okazał się niższy niż ten wyliczony na fakturze, mówimy o ujemnej różnicy kursowej. Mamy wówczas do czynienia z kosztem uzyskania przychodu. Ujemne różnice kursowe księguje się w KPiR jako „pozostałe koszty”. Warto także wiedzieć, że w tym wypadku nie jest to obowiązek, a raczej możliwość, która może przynieść korzyści przedsiębiorcy. Jeżeli okaże się, że różnica kursowa była minimalna i nie opłaca się jej uwzględniać, wtedy nie trzeba tego robić. 

Zakupy a różnice kursowe

Rozliczanie zakupów w walucie zagranicznej odbywa się według podobnego schematu. Jeżeli kwota faktury kosztowej okazała się wyższa niż faktycznie uiszczona zapłata, będziemy mieć do czynienia z dodatnimi różnicami przychodów, które trzeba będzie zaksięgować w KPiR jako „pozostałe przychody”. W sytuacji odwrotnej, a zatem gdy kwota faktury kosztowej jest niższa od rzeczywistej zapłaty, wtedy ujemne różnice kursowe zaksięgujemy jako „pozostałe koszty”. 

Dowód wewnętrzny (DW)

Każdą z powyższych różnic kursowych (zarówno dodatnią, jak i ujemną), księguje się za pomocą dowodu wewnętrznego (DW). Wszystkie te operacje można z powodzeniem zaksięgować razem pod koniec miesiąca.

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015