Aktualności

Sunday, 04 December 2016

Aktualizacja „Płatnika” od 1 kwietnia 2016 roku

Aktualizacja „Płatnika” od 1 kwietnia 2016 roku

1 kwietnia 2016 roku przyniósł zmiany w Płatniku – programie służącym do przesyłania dokumentacji do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakomunikował, że przyjmowane będą tylko dokumenty ubezpieczeniowe przygotowywane w jednej wersji programu. Krakowskie Biuro Rachunkowe Perfekto objaśnia, z jakimi zmianami mamy do czynienia. 

Do czego służy program Płatnik?

Program komputerowy Płatnik to narzędzie, które umożliwia przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odbywa się to drogą elektroniczną. Płatnik jest bezpłatny, lecz należy pamiętać, że działa jedynie w środowisku systemu MS Windows. 

Wersje programu Płatnik a zmiany w ZUS

Od 1 kwietnia 2016 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował jedynie dokumenty przygotowane w wersji 10.01.001 tego programu. Oznacza to, że wersje: 9.01.001, 9.01.001A, 9.01.001B,  9.01.001C, 9.01.001D, 9.01.001E, 9.01.001F są już nieaktualne i ZUS nie przyjmie sporządzonych w nich dokumentów.

Nowe funkcje Płatnika 10.01.001

Najnowsza wersja programu Płatnik sama wykrywa aktualizacje i do nich przystępuje, aktualizując biblioteki oraz pliki będące konkretnymi elementami programu. Ponadto narzędzie to sprawdza i aktualizuje komponenty, a także słowniki, które są koniecznie potrzebne, by dokonać prawidłowej weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Zaszły także zmiany w kreatorze dokumentów rozliczeniowych. Od 1 kwietnia 2016 roku program Płatnik podpowiada, jakie schematy finansowania składek można zastosować w trakcie wypełniania pól raportów imiennych. Dodatkowo istnieje możliwość tworzenia dokumentów korygujących na bazie kompletów rozliczeniowych, które pobiera się z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto też odnotować, że w nowej wersji Płatnika zaszły zmiany w obsłudze dokumentacji. Od tej pory można korzystać ze słowników adresowych w trakcie wypełniania danych w dokumentach zgłoszeniowych. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach istnieje możliwość dokonania zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczanej na samych dokumentach zgłoszeniowych. W Płatniku od teraz sprawdzimy też stan weryfikacji dokumentów przetworzonych przez zusowski system. Także płatnicy wielooddziałowi spotkają się z ułatwieniami, ponieważ poszerzono dla nich funkcjonalność Płatnika w sytuacji, w której rozliczenie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ma miejsce w ramach jednej zbiorczej deklaracji. Przy tych wszystkich zmianach Płatnik 10.01.001 stał się programem bezpieczniejszym. Uzyskał zabezpieczenie przed nieuprawnionym pobraniem danych z bazy ZUS. Aby takie dane zsynchronizować, wymaga się bezpiecznego podpisu elektronicznego osoby uprawnionej.

Formularz ZUS DRA

2 kwietnia 2016 roku w programie Płatnik udostępniono nowy formularz ZUS DRA. Poszerzono na nim pola tak, by można było rozliczyć duże kwoty składek. Ponadto w bloku nr V udostępniono pole 04 do wskazywania kwot wypłacanych podwyższonych do kwoty świadczenia rodzicielskiego zasiłków macierzyńskich. Od teraz program daje możliwość rozliczenia w raporcie ZUS RSA z nowym kodem świadczenia albo przerwy – 329 podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Zmieniono przy tym również zasady, zgodnie z którymi następuje weryfikacja utworzonych dokumentów w zakresie „30-krotności”. 

Skąd wziąć najnowszą wersję programu?

Program w najnowszej wersji można pobrać za darmo na stronie PUE ZUS wraz z pakietem aktualizacyjnym: http://pue.zus.pl/platnik/pobierz. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował także poradnik, w którym odnaleźć można szczegółowe informacje dotyczące instalacji programu, zmian w kreatorze dokumentów rozliczeniowych, zmian w obsłudze dokumentów, wspomnianą już aktualizację komponentów, informacje o mechanizmach wysyłki dokumentów ubezpieczeniowych, problemach technicznych oraz merytorycznych. Ponadto na stronie: http://zus.pl/bip/default.asp?id=180 udostępniono najnowszą wersję KEDU formularza ZUS DRA.

Komunikaty o tzw. błędach zwykłych 

Tak zwane błędy zwykłe mogą pojawić się podczas procesu weryfikacji dokumentacji ubezpieczeniowej przed przekazaniem jej do ZUS. Zostały one zaprojektowane po to, by uczulić na miejsca, w których mogą wystąpić różnego typu błędy po przekazaniu dokumentu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak widać, ZUS wprowadził wiele ulepszeń do nowej i – przypominamy – jedynej już wersji programu Płatnik. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości – zachęcamy do kontaktu z Perfekto – Biurem Księgowym na krakowskim Ruczaju.

Źródło:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015