Aktualności

Wednesday, 15 February 2017

Zmiany w VAT od 2017 roku

Zmiany w VAT od 2017 roku

Zmiany w VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku, to zdecydowanie gorący temat. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zawiera szereg przepisów, które – zdaniem rządu – mają uszczelnić polski system podatkowy. Jednak, jak deklaruje ustawodawca, efekty zobaczymy dopiero w przyszłych latach. Co to oznacza dla podatników?

Zmiany w ewidencji VAT

Od nowego roku zaczną obowiązywać nowe regulacje dotyczące sposobu prowadzenia ewidencji VAT. Pierwszą zmianą jest to, że podatnicy będą musieli prowadzić ewidencję, w której zamieszczą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a także informacji podsumowującej. Są to głównie dane konieczne do określenia przedmiotu oraz podstawy opodatkowania, wysokości kwoty należnego podatku, jak i korekt podatku naliczonego czy kwoty podatku podlegającego wpłacie do fiskusa lub zwrotowi od niego. Chodzi tu również o wszystkie dane, które służą celom identyfikacyjnym przy poszczególnych transakcjach, w tym o numer identyfikacyjny kontrahenta. Zmiany te dotyczyć będą wszystkich podatników z wyjątkiem tych, którzy wykonują tylko czynności zwolnione od podatku. Zmianie uległ więc art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. To jednak nie wszystko. Rozbudowany został przepis w art. 109 ust. 8a, na mocy którego trzeba będzie prowadzić ewidencję elektroniczną przy użyciu programów komputerowych. Od 1 stycznia 2018 roku ewidencja VAT przez wszystkich podatników będzie prowadzona jedynie w formie elektronicznej.

Nadużycie prawa VAT

Do nowelizacji ustawy wprowadzono klauzulę nadużycia prawa, która obowiązuje od 15 lipca 2016 roku (art. 5 ust. 4 i 5). Oznacza to, iż gdy dochodzi do nadużycia prawa, czynności podlegające podatkowi VAT mają takie skutki podatkowe, jakie zaistniałyby, gdyby odtworzono sytuację, która miałaby miejsce w braku czynności stanowiących nadużycie prawa (czyli czynności mających na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, sprzecznych z celem przepisów). 

Wykluczenie z rejestru VAT a urząd skarbowy

Zgodnie z zapisami w nowym projekcie ustawy, podmiot, który zawiesił działalność gospodarczą na co najmniej pół roku, może być wykreślony z rejestru podatników VAT. Podobnie stanie się z podatnikami, którzy nie złożą na czas deklaracji za ostatnie pół roku czy dwa kwartały lub nie wykażą sprzedaży czy zakupów. Dotyczyć to będzie też tych podatników, którzy wystawiali faktury dla transakcji, które nie miały miejsca. Wykreślenie z rejestru VAT będzie możliwe także wówczas, gdy podmiot będzie podejrzany o oszustwo lub nadużycie podatkowe.

Co z obniżeniem stawki VAT?

Jak powszechnie wiadomo, od 2011 roku stawki VAT wynoszą 5%, 8% oraz 23%. Obecny rząd obiecywał obniżenie 23-procentowej stawki podatku. Fakt ten miał mieć miejsce do końca bieżącego roku. Okazuje się jednak, że nie stanie się to wcześniej, niż przed końcem roku 2018, czyli wtedy, kiedy rząd prognozuje, że będziemy mogli zaobserwować pozytywne efekty uszczelniania systemu podatkowego. Tak więc stawka podatku od towarów i usług nadal wynosić będzie 23%, 8% (głównie dla usług logistycznych i budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym) i 5% (dla towarów żywnościowych, książek drukowanych i wydawanych na nośnikach, czasopism). Istnieje także VAT 0%, który naliczany jest przy wewnątrzwspólnotowej dostawie i eksporcie towarów. Wówczas uznaje się te transakcje za sprzedaż opodatkowaną.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości odnośnie do zmian w podatku VAT, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku, skontaktuj się z Perfekto – Biurem Księgowym na Ruczaju w Krakowie.  Z chęcią odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług

 

 

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015