Aktualności

Thursday, 30 November 2017

Co warto wiedzieć o Jednolitym Pliku Kontrolnym?

Co warto wiedzieć o Jednolitym Pliku Kontrolnym?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to twór obowiązujący już od 1 lipca 2016 roku. Został stworzony z myślą o uszczelnieniu polskiego systemu podatkowego. 

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny to księgi i dokumenty księgowe, które prowadzone są z użyciem programów komputerowych w konkretnym formacie oraz są przekazywane na żądanie organu podatkowego. Jeśli jednak fiskus nie poprosi podatnika o przekazanie informacji w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego, wówczas przedsiębiorca powinien i tak generować je i przechowywać. JPK wprowadzono na mocy art. 193a ordynacji podatkowej. Część podatników została nim objęta już 1 lipca 2016 roku. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że obowiązek przygotowania ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy jedynie przedsiębiorstw, w których prowadzi się poszczególne struktury z pomocą programu komputerowego (w tym między innymi MS Excel, programy do fakturowania, księgowości, gospodarki magazynowej). JPK zawiera rozliczenie podatków, w tym od towarów i usług, jak również weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencyjnych.

Jak wygląda JPK?

Jednolity Plik Kontrolny składa się z siedmiu struktur w formie elektronicznych ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, czyli z:

  • JPK_KR – ksiąg rachunkowych,
  • JPK_WB – wyciągów bankowych,
  • JPK_MAG – magazynów,
  • JPK_VAT – ewidencji zakupów i sprzedaży VAT,
  • JPK_FA – faktur VAT,
  • JPK_PKPIR – podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  • JPK_EWP – ewidencji przychodów (ryczałtu).

Struktury te można pobrać na stronie Ministerstwa Finansów. Spośród nich jedynie JPK_VAT przekazywana jest comiesięcznie do MF. Planowane jest również rozszerzenie tych struktur.

Dlaczego wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny?

Zdaniem Ministerstwa Finansów, JPK wprowadzono, by umożliwić podatnikom przekazywanie danych do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Dzięki temu oszczędza się czas oraz ogranicza koszty obsługi, a także skraca się czas kontroli podatkowej i poprawia jej wynik. Jednolity Plik Kontrolny ułatwi wyszukiwanie „pustych faktur”. Na JPK skorzystają zarówno podatnicy, audytorzy, jak i urzędy skarbowe. Spowoduje to bowiem odejście od wydruków, ułatwi analizę danych i przyspieszy kontrolę podatkową.

Kto i od kiedy jest zobowiązany do stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Istnieją 4 grupy podmiotów zobligowanych do używania JPK. Są to:

  • mikroprzedsiębiorcy – zobligowani do wprowadzenia JPK od 1 lipca 2018 roku (z wyłączeniem JPK_VAT – ta struktura obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku),
  • małe przedsiębiorstwa – zobowiązane do wprowadzenia JPK od 1 lipca 2018 roku (z wyłączeniem JPK_VAT, które należy wprowadzić 1 stycznia 2017 roku),
  • średnie przedsiębiorstwa – obowiązują je takie same terminy, jak w przypadku małych przedsiębiorstw,
  • duże przedsiębiorstwa – to właśnie je JPK obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.

Ich typologię odnaleźć można w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. 

Jednolity Plik Kontrolny a wymagania techniczne

JPK z kwalifikowanym podpisem elektronicznym może być przesyłany przez stronę internetową Ministerstwa Finansów. Po przesłaniu pliku trzeba pobrać UPO integrujące i datujące księgi. Będzie ono ponadto stanowiło dowód wysłania JPK. Ministerstwo Finansów udostępnia także kliencką aplikację do wysyłania plików JPK (klik). Z jej pomocą wysyła się przygotowany już plik JPK_VAT do MF lub tworzy plik po importowaniu danych z pliku CSV i przesyła go do MF. Z kolei do Urzędów Skarbowych można przesyłać JPK drogą elektroniczną lub na jednoznacznie oznakowanych elektronicznych nośnikach danych, takich jak pendrive czy płyta DVD lub CD. Nie dotyczy to tylko struktury JPK_VAT, którą trzeba wysyłać, jak już wspomnieliśmy, co miesiąc jedynie drogą elektroniczną.

Masz jakieś pytania co do Jednolitego Pliku Kontrolnego? Jeśli tak – skontaktuj się z Biurem Księgowym Perfekto z krakowskiego – z chęcią udzielimy wszelkich informacji na temat JPK.

 

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015