Aktualności

Saturday, 23 June 2018

Świadczenie 500+ a ulga na dziecko

Świadczenie 500+ a ulga na dziecko

Program „Rodzina 500+” jest to świadczenie wychowawcze, które wypłaca się rodzicom (matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka lub opiekunowi prawnemu dziecka) na drugie i kolejne dziecko, bez względu na to, ile wynosi dochód rodziny.

500 złotych jest wypłacane w ramach tego świadczenia także na pierwsze dziecko, ale tylko pod warunkiem, że rodzina spełnia kryterium dochodowe. Oznacza to, że na wsparcie w postaci 500 zł mogą liczyć tylko te rodziny, w których przeciętny miesięczny dochód wynosi 800 zł netto lub 1200 zł netto, jeśli rodzina wychowuje dziecko z niepełnosprawnością. Warto zaznaczyć, że świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” nie stanowi dochodu rodziny, jest także zwolnione z opodatkowania.

Pobieram 500+, czy mogę skorzystać z ulgi na dziecko?

Odpowiadając na to pytanie, nurtujące wielu podatników: Świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” nie wpływa na prawo rodziców do zastosowania ulgi na dziecko. Oznacza to, że można otrzymywać 500+ i jednocześnie mieć prawo do ulgi prorodzinnej. Oczywiście zdarza się i tak, że rodzic nie pobiera świadczenia 500+ i wtedy także ma prawo do ulgi na dzieci. Wartość świadczenia otrzymywanego w ramach programu „Rodzina 500+” nie jest wpisywana do zeznania PIT.

Skorzystałem z ulgi na dziecko, jak to wpływa na prawo do 500+?

Jeśli zaś chodzi o drugą stronę medalu – a więc o to, czy ulga na dziecko wpływa na prawo do pobierania 500+, to zacznijmy od tego, że ulga prorodzinna jest to odliczenie od podatku, z którego mogą korzystać podatnicy, którzy rozliczają się ze swoich dochodów na formularzach PIT-36 i PIT-37. Aby uzyskać ulgę na dzieci, należy zatem złożyć zeznanie podatkowe. Dzięki uldze prorodzinnej podatnik może zapłacić mniej podatku. Jeśli jednak podatnik nie ma takiej kwoty podatku do zapłacenia, aby wykorzystać całą kwotę ulgi na dziecko, jaka mu przysługuje, to może wówczas skorzystać ze zwrotu przysługującego mu z tytułu ulgi na dzieci.

Zwrot w ramach ulgi na dziecko – uważaj, by nie stracić prawa do 500+

Taki zwrot jest limitowany składkami, które podatnik opłacił na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, które podlegają odliczeniu (składka zdrowotna 7,75% – a nie 9% podstawy wymiaru). Warto tu zaznaczyć, że – obliczając kwotę dodatkowego zwrotu ulgi – nie bierze się pod uwagę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które zostały już odliczone przez podatnika w formularzu PIT-28 – w tym zeznaniu podatnik wykazuje przychody z tytułu działalności gospodarczej albo z najmu, opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym – w zeznaniu PIT-36L, a także takich, które zostały wykazane w PIT-16A lub PIT19A jako odliczone.

Warto uważać na zwrot z tytułu ulgi na dzieci, gdyż nie jest on obowiązkowy, a jest wliczany do przychodu. Tak więc – przy świadczeniu 500+ pobieranym na pierwsze dziecko, kiedy ważne jest kryterium dochodowe – może być kluczowy, gdyż można przez niego stracić możliwość pobierania 500+.

 

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015