Aktualności

Tuesday, 31 March 2015

Szczególne procedury dotyczące usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i elektronicznych

Szczególne procedury dotyczące usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i elektronicznych

Wraz z nastaniem 1 stycznia 2015 roku wprowadzono nowe procedury szczególne odnoszące się do uproszczonego rozliczania podatku VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych. Biuro Rachunkowe Perfekto z Krakowa objaśnia, na czym one polegają.

Od 2015 roku wprowadzono do ustawy o VAT szczególne procedury rozliczania podatku od usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych oraz telewizyjnych, a także od usług elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami przez podatników, których działalność gospodarcza ma siedzibę w kraju Unii Europejskiej (tzw. procedura unijna) oraz podmioty zagraniczne – podatników, których firmy nie mają siedziby na terenie Unii Europejskiej (tzw. procedura nieunijna). Dodatkowo ustanowiono objęcie procedurą zwrotu VAT podatników świadczących te usługi zidentyfikowanych dla celów szczególnej procedury.

MOSS – Mały punkt kompleksowej obsługi 

Przepisy dotyczące systemu MOSS (Mini one stop shop) umożliwiają podatnikom świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w których nie mają oni siedziby działalności gospodarczej podlegającej rozliczeniu VAT z tytułu świadczenia omawianych tu usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej w państwie członkowskim UE, w którym posiadają numer indentyfikacyjny.

System MOSS jest fakultatywny, ma on upraszczać działania związane ze zmianą przepisów w zakresie miejsca świadczenia VAT (o zmianach w systemie rozliczania VAT od tego typu usług wspominaliśmy tu). Dzięki MOSS podatnicy mogą rejestrować się w każdym państwie członkowskim konsumpcji.

Procedura unijna 

Aby skorzystać z tzw. procedury unijnej, należy dokonać zgłoszenia w państwie identyfikacji. Zgłoszenie ma zostać złożone drogą elektroniczną w państwie członkowskim UE, w którym podatnik ma siedzibę działalności gospodarczej. Jeśli siedziba podatnika znajduje się poza Unią Europejską, wówczas należy dokonać zgłoszenia w państwie, w którym posiada on stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei jeśli podatnik nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terenie UE, ale ma więcej niż jedno stałe miejsce prowadzenia owej działalności na terytorium Unii, wówczas zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury szczególnej VAT można złożyć w państwie członkowskim, które jest stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej tego podatnika.

Organem prowadzenia rejestru podatników w zakresie funkcjonowania procedury szczególnej jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Zajmuje się on identyfikacją i potwierdzeniem zgłoszenia podatnika do procedury unijnej.

Dodatkowo należy pamiętać, że kwoty podane w deklaracji VAT, podobnie jak rozliczenia podatku, mają być wyrażane w walucie euro.

Procedura nieunijna

Przy korzystaniu z procedury nieunijnej podmioty zagraniczne dokonują zgłoszenia w państwie członkowskim identyfikacji. Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną w państwie członkowskim UE. Podobnie jak w przypadku omawianej wyżej procedury szczególnej, organem zajmującym się rejestracją podatników jest Naczelnik II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Po potwierdzeniu zgłoszenia podatnika do procedury, Naczelnik nadaje numer identyfikacyjny na potrzeby podatku VAT. Wszystko to odbywa się drogą elektroniczną. Obowiązki informacyjne na rzecz Naczelnika II Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście są takie same, jak w przypadku procedury unijnej. Podobnie dzieje się w przypadku regulacji w zakresie składanych deklaracji VAT i w przypadku obowiązku przechowywania ewidencji.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania odnośnie do procedur szczególnych dotyczących usług telekomunikacyjnych, elektronicznych i nadawczych – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z Biura Rachunkowego Perfekto w Krakowie. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015