Aktualności

Saturday, 25 April 2015

Podatek VAT a możliwość zwolnienia – cz. II: zwolnienie przedmiotowe

Podatek VAT a możliwość zwolnienia – cz. II: zwolnienie przedmiotowe

W poprzednim artykule, pt. Podatek VAT a możliwość zwolnienia – cz. I: zwolnienie podmiotowe, eksperci naszego biura rachunkowego tłumaczyli, kiedy podatnik może liczyć na zwolnienie podmiotowe z podatku VAT oraz jakie niesie to ze sobą prawa i obowiązki. W drugiej części artykułu wyjaśniamy, na czym polega zwolnienie przedmiotowe i jakie prawa i obowiązki nakłada ono na podatnika VAT. 

Zwolnienie przedmiotowe

Zwolnienie przedmiotowe to druga forma zwolnienia z podatku VAT; drugi z dwóch wyjątków względem reguły, jaką jest konieczność płacenia podatku VAT przez podatnika (pierwszy omówiliśmy w I części artykułu poświęconego możliwościom zwolnienia podmiotowego).

Zwolnieniem przedmiotowym objęte są między innymi:

  • usługi z zakresu opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także dostawa towarów i innych usług ściśle związanych z przedmiotem omawianych usług wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze;
  • powszechne usługi pocztowe, które świadczone są przez operatora obowiązanego do świadczenia tych usług, a także dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana;
  • dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane;
  • usługi zarządzania – między innymi funduszami inwestycyjnymi, zbiorczymi portfelami papierów wartościowych, portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeniowymi  funduszami kapitałowymi, otwartymi funduszami emerytalnymi oraz dobrowolnymi funduszami emerytalnymi, pracowniczymi programami emerytalnymi, obowiązkowym systemem rekompensat oraz funduszem rozliczeniowym utworzonymi na podstawie przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i tym podobnymi. 

Obszerny katalog czynności wykluczonych z opodatkowania zawarty jest w art. 43 ust. 1  ustawy o podatku od towarów i usług. Należy przy tym pamiętać, że owe zwolnienie dotyczy wyłącznie czynności określonych w art. 5 ust. 1 ustawy.

Zwolnienie przedmiotowe – prawa i obowiązki podatnika

Podatnicy korzystający ze zwolnienia przedmiotowego – podobnie jak podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego – zyskują w związku z nim określone prawa i obowiązki.

W przypadku przedsiębiorcy dokonującego wyłącznie sprzedaży zwolnionej od VAT (czyli podatnika, który wykonuje specyficzne czynności, zawsze zwolnione z VAT):

  • istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT;
  • istnieje obowiązek stosowania kasy fiskalnej w określonych przepisami warunkach;
  • istnieje brak możliwości skorzystania z odliczenia podatku VAT;
  • istnieje brak obowiązku składania deklaracji VAT;
  • wykorzystywanie pojazdów do wykonywania określonych czynności zwolnionych z podatku VAT nie uprawnia do odliczenia podatku od paliwa;
  • wykorzystywanie pojazdów do wykonywania określonych czynności zwolnionych z podatku VAT nie uprawnia do odliczenia podatku od zakupu samochodu.

Masz pytania dotyczące zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z podatku VAT? Biuro Rachunkowe Perfekto z chęcią na nie odpowie! 

Rejestracja jako podatnik VAT zwolniony nie jest obowiązkowa, podatnik może jednak dla własnego spokoju złożyć VAT-R

Więcej o podatku VAT przeczytaj tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_towar%C3%B3w_i_us%C5%82ug

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015