Aktualności

Tuesday, 13 June 2017

CEIDG - Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej

CEIDG - Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej

Niedawno założyłeś własną działalność gospodarczą? Zwróć uwagę na korespondencję, jaką otrzymujesz. W ostatnim czasie nasila się ponownie proceder związany z pismami wzywającymi do zapłaty za wpis do różnego rodzaju rejestrów przedsiębiorców. Nie mają one jednak nic wspólnego z jedynym państwowym rejestrem CEIDG – Biuro księgowe Perfekto tłumaczy, jak się zachować, gdy do Twojej skrzynki trafi podejrzany list. 

Każda osoba, która planuje rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej albo spółki cywilnej, ma obowiązek dokonania wpisu do  Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). 

Jak dokonuje się wpisu do CEIDG?

Aby zaistnieć w CEIDG – i równocześnie założyć własną działalność gospodarczą – początkujący przedsiębiorca składa wniosek o wpis do tego rejestru. Wniosek można złożyć bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie (online) albo osobiście w urzędzie gminy. Wygodnym rozwiązaniem jest wypełnienie wniosku online, w zaciszu domowym. Wypełniony w ten sposób wniosek można podpisać elektronicznie, dysponując elektronicznym podpisem, Profilem Zaufanym albo korzystając z bankowości elektronicznej. 

Jeśli początkujący przedsiębiorca nie posiada Profilu Zaufanego ani elektronicznego podpisu, to wypełniony online wniosek można podpisać w tradycyjny sposób w urzędzie gminy. Takiego wniosku nie trzeba drukować – wystarczy, że przedsiębiorca zapamięta numer wniosku. Na jego podstawie urzędnik odnajdzie wniosek i dopełni wszelkich formalności. W każdym przypadku przedsiębiorca jest informowany, że wpis, o który wnioskuje, jest całkowicie bezpłatny. 

 

Wpis do CEIDG, a podejrzana korespondencja

W ostatnim czasie wielu młodych przedsiębiorców tuż po założeniu firmy otrzymuje pocztą list z informacją o konieczności zapłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców. W liście znajduje się dokument napisany formalnym językiem, przypominający korespondencję urzędową, z odnośnikami do różnego rodzaju regulacji prawnych. W takim dokumencie często pojawiają się czerwone pieczątki przypominające pieczątki organów państwowych, a dane widniejące na pieczęciach imiennych są nieczytelne. Nadawca nie podaje też często do siebie żadnego kontaktu – ani telefonicznego, ani mailowego. 

Dokument ten mówi o konieczności zapłaty kwoty w wysokości od 72 do nawet 248 złotych – opłata ta ma umożliwić umieszczenie wpisu w rejestrze przedsiębiorców, a jej brak ma powodować wykreślenie firmy z tego rejestru.

CEIDG – jedyny oficjalny i państwowy rejestr przedsiębiorców

Nasze biuro rachunkowe Perfekto z Krakowa przypomina jednak, że takie wezwania wysyłane do przedsiębiorców nie mają nic wspólnego z oficjalnym rejestrem firm, jaki prowadzi Ministerstwo Gospodarki. Są one w rzeczywistości ofertą wpisu nowopowstałego przedsiębiorstwa do płatnych katalogów wykorzystywanych w celach reklamowych. Niektóre firmy wysyłające tego rodzaju dokumenty próbują podszywać się pod Centralną Ewidencję i Informacji o Działalności Gospodarczej, licząc że w ten sposób pozyskają środki finansowe od początkujących, nie zawsze obeznanych z tematem przedsiębiorców.

Jedynym oficjalnym rejestrem jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Wpis do niej jest w 100% darmowy. Przedsiębiorca musi figurować tylko i wyłącznie w tym rejestrze, który jest państwowy i ogólnodostępny, a więc w CEIDG. Ponieważ w CEIDG znajdują się także dane adresowe przedsiębiorcy, każdy może wyszukać adres nowopowstałych firm i skierować do nich takie „oficjalne pismo”. 

Biuro księgowe Perfekto radzi… 

List wzywający do zapłaty na rzecz takich podmiotów jak Centralny Rejestr Firm, Krajowy Rejestr Firm i Działalności Gospodarczej, Rejestr Polskich Podmiotów Gospodarczych, Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczej, Ogólnopolska Ewidencja Firm i Przedsiębiorstw, Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej itp. należy zignorować. W  żadnym wypadku nie ma potrzeby, aby płacić za wpis do tego typu rejestrów. Środki przeznaczone na taki wpis przeznaczyć można z pewnością na bardziej skuteczne formy promocji nowopowstałej firmy.

W razie pytań związanych z zakładaniem działalności gospodarczej – biuro księgowe Perfekto z Krakowa poleca swoje usługi

 

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015