Aktualności

Thursday, 30 November 2017

Co warto wiedzieć o Jednolitym Pliku Kontrolnym?

Co warto wiedzieć o Jednolitym Pliku Kontrolnym?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to twór obowiązujący już od 1 lipca 2016 roku. Został stworzony z myślą o uszczelnieniu polskiego systemu podatkowego. 

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny to księgi i dokumenty księgowe, które prowadzone są z użyciem programów komputerowych w konkretnym formacie oraz są przekazywane na żądanie organu podatkowego. Jeśli jednak fiskus nie poprosi podatnika o przekazanie informacji w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego, wówczas przedsiębiorca powinien i tak generować je i przechowywać. JPK wprowadzono na mocy art. 193a ordynacji podatkowej. Część podatników została nim objęta już 1 lipca 2016 roku. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że obowiązek przygotowania ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy jedynie przedsiębiorstw, w których prowadzi się poszczególne struktury z pomocą programu komputerowego (w tym między innymi MS Excel, programy do fakturowania, księgowości, gospodarki magazynowej). JPK zawiera rozliczenie podatków, w tym od towarów i usług, jak również weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencyjnych.

Jak wygląda JPK?

Jednolity Plik Kontrolny składa się z siedmiu struktur w formie elektronicznych ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, czyli z:

 • JPK_KR – ksiąg rachunkowych,
 • JPK_WB – wyciągów bankowych,
 • JPK_MAG – magazynów,
 • JPK_VAT – ewidencji zakupów i sprzedaży VAT,
 • JPK_FA – faktur VAT,
 • JPK_PKPIR – podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
 • JPK_EWP – ewidencji przychodów (ryczałtu).

Struktury te można pobrać na stronie Ministerstwa Finansów. Spośród nich jedynie JPK_VAT przekazywana jest comiesięcznie do MF. Planowane jest również rozszerzenie tych struktur.

Dlaczego wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny?

Zdaniem Ministerstwa Finansów, JPK wprowadzono, by umożliwić podatnikom przekazywanie danych do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Dzięki temu oszczędza się czas oraz ogranicza koszty obsługi, a także skraca się czas kontroli podatkowej i poprawia jej wynik. Jednolity Plik Kontrolny ułatwi wyszukiwanie „pustych faktur”. Na JPK skorzystają zarówno podatnicy, audytorzy, jak i urzędy skarbowe. Spowoduje to bowiem odejście od wydruków, ułatwi analizę danych i przyspieszy kontrolę podatkową.

Kto i od kiedy jest zobowiązany do stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Istnieją 4 grupy podmiotów zobligowanych do używania JPK. Są to:

 • mikroprzedsiębiorcy – zobligowani do wprowadzenia JPK od 1 lipca 2018 roku (z wyłączeniem JPK_VAT – ta struktura obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku),
 • małe przedsiębiorstwa – zobowiązane do wprowadzenia JPK od 1 lipca 2018 roku (z wyłączeniem JPK_VAT, które należy wprowadzić 1 stycznia 2017 roku),
 • średnie przedsiębiorstwa – obowiązują je takie same terminy, jak w przypadku małych przedsiębiorstw,
 • duże przedsiębiorstwa – to właśnie je JPK obowiązuje od 1 lipca 2016 roku.

Ich typologię odnaleźć można w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. 

Jednolity Plik Kontrolny a wymagania techniczne

JPK z kwalifikowanym podpisem elektronicznym może być przesyłany przez stronę internetową Ministerstwa Finansów. Po przesłaniu pliku trzeba pobrać UPO integrujące i datujące księgi. Będzie ono ponadto stanowiło dowód wysłania JPK. Ministerstwo Finansów udostępnia także kliencką aplikację do wysyłania plików JPK (klik). Z jej pomocą wysyła się przygotowany już plik JPK_VAT do MF lub tworzy plik po importowaniu danych z pliku CSV i przesyła go do MF. Z kolei do Urzędów Skarbowych można przesyłać JPK drogą elektroniczną lub na jednoznacznie oznakowanych elektronicznych nośnikach danych, takich jak pendrive czy płyta DVD lub CD. Nie dotyczy to tylko struktury JPK_VAT, którą trzeba wysyłać, jak już wspomnieliśmy, co miesiąc jedynie drogą elektroniczną.

Masz jakieś pytania co do Jednolitego Pliku Kontrolnego? Jeśli tak – skontaktuj się z Biurem Księgowym Perfekto z krakowskiego – z chęcią udzielimy wszelkich informacji na temat JPK.

 

 

Oceń artykuł:

 

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Ulga remontowa w 2015 roku

Wraz z nastaniem 2015 roku zaszła istotna zmiana w odniesieniu do ulg podatkowych. Od tego roku już nie będzie można odliczyć podatku VAT od zakupu materiałów remontowych. Wykończenie mieszkań i domów, które zostały nabyte w stanie deweloperskim, nie stanowi podstawy do zwrotu części podatku VAT.

Sunday, 26 April 2015

Opodatkowanie darowizny i spadku – zwolnienia i limity 2014/2015

Wiadome jest, że nabycie spadku lub otrzymanie darowizny związane jest z obowiązkiem podatkowym. Sprawdź czy przysługuje Ci zwolnienie od podatku.

Saturday, 28 February 2015

Zakup motocykla do firmy a odliczenie VAT w 2015 roku

Obecnie coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zakup motocykla w firmie. Niebagatelny wpływ na to mają rosnące ceny paliw i możliwość utrzymania tańszego w eksploatacji motocykla. Dlaczego też nasuwa się pytanie, czy można odliczyć podatek VAT od zakupu motocykla do firmy i na jakich zasadach się to odbywa? Na te pytania poniżej odpowiadają specjaliści z Biura Rachunkowego Perfekto z Krakowa.

Friday, 05 June 2015