Aktualności
Prostsza rachunkowość dla małych firm, czyli o nowelizacji ustawy o rachunkowości
Od 2016 roku mają wejść w życie zmiany ułatwiające księgowość małym przedsiębiorstwom i organizacjom pozarządowym. Propozycje znaleźć można w projekcie zmiany ustawy o rachunkowości, który powstaje w Ministerstwie Finansów.O proponowanych zmianach piszą specjaliści z Perfekto – Biura Rachunkowego na Ruczaju w Krakowie.
Zamiast księgi rachunkowej
W projekcie zaproponowano zdjęcie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych przez małe firmy. W zamian za to małeprzedsiębiorstwa iorganizacje pozarządowe, które działają w sferze zadań publicznych (zob. art. 4 ust. 1 ustawy o pożytku) mają stosować uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Odtąd małe firmy będą mogły sporządzać tzw. skrócone sprawozdania finansowe. Składać się na nie będą: uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz tzw. informacja dodatkowa z ograniczoną ilością danych. Mają one także zostać zwolnione ze sporządzania sprawozdania z działalności. Warunkiem jest jednak to, żeniektóre informacje, objęte dotychczas jego zakresem, zostaną przez małe firmy ujawnione w informacji dodatkowej.Mali przedsiębiorcy mają też zostać zwolnieni z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym i rachunku przepływów pieniężnych.
Ewidencja w organizacjach pozarządowych
W przypadku organizacji pozarządowych warunkiem jest także fakt, że organizacje te nie mogą prowadzić działalności gospodarczej i nie mogą osiągać przychodów wyższych niż 100 tys. złotych rocznie. W tym wypadku obliczane będą przychody z roku poprzedniego. O tym, czy dana organizacja pozarządowa będzie mogła skorzystać z tego typu ewidencji, zdecyduje organ zatwierdzający w postaci zarządu tudzież walnego zebrania.O takiej decyzji trzeba będzie powiadomić fiskusa do końca stycznia roku, w którym organizacja rozpocznie stosowanie ewidencji. Część nowych przepisów o uproszczeniu księgowości ma się znaleźć w artykule 10a do ustawy o działalności pożytku.
Co rozumiemy przez uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów?
Zasady prowadzenia uproszczonej ewidencji mają zostać dookreślone poprzez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Zatem, jak widać, na ostateczny kształt ustawy trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Rozporządzenie w sprawie ewidencji przychodów i kosztów zostanie wydane dopiero po ostatecznym przyjęciu ustawy. Wcześniej, rzecz jasna, projekt ten będzie konsultowany.
Jeśli któryś z aspektów nowelizacji ustawy o rachunkowości nie jest dla Państwa jasny, zachęcamy do kontaktu z Biurem Rachunkowym Perfekto z Krakowa. Zapraszamy do kontaktu!