Aktualności

Saturday, 02 December 2017

Wykreślenie z rejestru VAT – kiedy jest możliwe?

Wykreślenie z rejestru VAT – kiedy jest możliwe?

Aby zostać czynnym podatnikiem VAT, zgłoszenie składa się na formularzu VAT-R. Okazuje się jednak, że można przestać być vatowcem, ponieważ fiskus jest uprawniony do wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru VAT. Nie ma też obowiązku poinformowania o tym podatnika. Sprawdźmy zatem, kiedy taka sytuacja może mieć miejsce. 

Kiedy jest możliwe wykreślenie podatnika z rejestru VAT?

Według przepisów podatkowych, wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru VAT może nastąpić w sposób automatyczny. Naczelnik urzędu skarbowego jest uprawniony do wykreślenia podatnika bez informowania go o tym, pod warunkiem jednak, że podczas sprawdzania okaże się, że przedsiębiorstwo nie istnieje lub pod warunkiem, że podatnik nie złoży miesięcznej lub kwartalnej deklaracji podatkowej. W tym drugim przypadku kontakt z przedsiębiorcą, który nie złożył deklaracji VAT, musi być dla fiskusa utrudniony. 

Jaki charakter ma wykreślenie podatnika z VAT przez urząd skarbowy?

Ten proceder ma charakter materialno-techniczny, ponieważ fiskus nie wydaje decyzji dotyczącej wykreślenia przedsiębiorcy, nie ma też – jak już wiemy – obowiązku informowania go o tym fakcie. W efekcie więc podatnik zostaje wykreślony z rejestru podatników VAT. Nie ma tym samym możliwości, by odwołać się od decyzji urzędu, bowiem organ ten żadnej decyzji nie wydał. Aby powrócić do staniu bycia płatnikiem podatku VAT, należy się kolejny raz zarejestrować składając odpowiedni formularz.

Jak uchronić się przed wykreśleniem z rejestru VAT?

Jeżeli jesteś płatnikiem VAT i chcesz uniknąć możliwości zastania wykreślonym z rejestru, powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy składać deklaracje VAT w wyznaczonym terminie. Należy to robić także wówczas, gdy nie osiągnęło się żadnego przychodu w okresie rozliczeniowym. Deklarację VAT-7 oraz VAT-7K składa się do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu czy kwartale poprzednim. Dotyczy to deklaracji elektronicznych i papierowych.

W przypadku VAT-UE, deklarację należy przedłożyć do 25. dnia miesiąca następnego za miesiąc czy kwartał poprzedni. To dotyczy deklaracji w formie elektronicznej. Z kolei w przypadku deklaracji VAT-UE w formie papierowej, termin złożenia to czas do 15. dnia miesiąca następnego za miesiąc czy kwartał poprzedni. Co ciekawe, jeżeli w konkretnym miesiącu czy kwartale rozliczeniowym nie dokonaliśmy zakupów lub sprzedaży towarów lub usług z kontrahentami z UE, wówczas nie jesteśmy zobligowani do składania unijnej deklaracji VAT. To zasadnicza różnica między deklaracją związaną z Unią Europejską a deklaracją VAT-7 i VAT-7K. Jednakże, by mieć pewność, że nie zostaniemy wykreśleni z rejestru podatników unijnych przez urząd skarbowy, musimy przynajmniej raz na pół roku taką deklarację VAT-UE złożyć, jeśli jest zerowa.

Trzeba również mieć na uwadze fakt, że w deklaracji powinny być zamieszone aktualne dane kontaktowe, w tym – co szczególnie istotne – numer telefonu. Dzięki temu fiskus będzie mógł bez przeszkód się z nami skontaktować. Pamiętajmy, żeby – przy zmianach danych kontaktowych – aktualizować je na bieżąco w CEIDG. 

Konsekwencje wykreślenia z rejestru VAT

ak nietrudno się domyślić, wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru podatników VAT przez urząd skarbowy może przynieść negatywne konsekwencje. Okazuje się jednak, że nie tylko jemu. Może to bowiem przysporzyć problemów również jego kontrahentom. Przedsiębiorca, którego wykreślono z rejestru, nie ma prawa do odliczania podatku VAT od faktur zakupowych. Jeśli wystawi on fakturę z naliczonym VAT-em, wtedy nabywca towaru lub usługi nie może tego podatku odliczyć. Stąd też, zarówno przedsiębiorca wykreślony z rejestru, jak i jego kontrahent, są zmuszeni do wykonania korekt deklaracji VAT, które zostały w związku z zaistniałą sytuacją źle obliczone i przekazane fiskusowi. Dlatego, aby móc wystrzec się tych przykrych konsekwencji, można skorzystać z platformy stworzonej przez Ministerstwo Finansów. Można tam sprawdzić, czy konkrety podmiot jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Wszystkich tych przykrych konsekwencji unikniemy, dbając o terminowe składanie deklaracji i uaktualnienie danych kontaktowych. 

Masz pytania odnośnie do rejestru VAT? Nie wahaj się ich zadać! Skontaktuj się ze specjalistami z Perfekto – krakowskiego Biura Księgowego z siedzibą na Ruczaju. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą!

 

 

Oceń artykuł:

Najczęściej czytane

VAT a sprzedaż samochodu osobowego w 2015 roku

Kwestie związane ze sprzedażą firmowego samochodu osobowego i podatkiem VAT budzą wątpliwości wielu przedsiębiorców. Jakie warunki musi spełnić podatnik, by uzyskać zwolnienie z podatku VAT od sprzedaży samochodu osobowego? Czy przy zwolnieniu od podatku VAT należy dokonać jego korekty?

Wednesday, 13 May 2015

Polityka rachunkowości – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Także wtedy, gdy Twoją księgowość prowadzi biuro rachunkowe

Polityka rachunkowości to księgowy kodeks każdego przedsiębiorstwa. Czy w Twojej firmie funkcjonuje taki dokument? Jeśli nie, łamiesz prawo. Dowiedz się, czym jest polityka rachunkowości, kto powinien ją sporządzić i co powinna zawierać.

Saturday, 18 July 2015

Cennik Biur Rachunkowych

Przeglądając ofertę biura rachunkowego bardzo często sięgamy również do cennika, aby zobaczyć ile kosztuje dana usługa. Niestety bardzo często na stronie internetowej danego biura nie możemy znaleźć szczegółowej informacji. Nasi specjaliści objaśniają dlaczego tak jest.

Tuesday, 24 February 2015

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1

W jakim celu wydaje się zaświadczenie A1? Aby potwierdzić ustawodawstwo zabezpieczenia społecznego. Co to oznacza? – Że zaświadczenie A1 potwierdza, pod przepisy jakiego państwa podlega dana osoba, jeśli chodzi o opłacanie składek. W jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie A1 i skorygować dane w nim zawarte w razie potrzeby? Biuro Księgowe Perfekto spieszy z odpowiedzią.

Tuesday, 02 July 2019

Jakie programy wybierają księgowi?

Dziś nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa starają się usprawnić swoją pracę poprzez użycie programów komputerowych pomocnych przy tworzeniu dokumentacji i rozliczeniach z fiskusem i ZUS. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych programów dla księgowych. Ich producenci wciąż je udoskonalają, oferując coraz nowsze wersje swoich produktów.

Monday, 20 July 2015