Aktualności

 • Friday, 05 August 2016

  Czy powinienem przechowywać dokumenty księgowe? Jak to robić?

  Przepisy obligują przedsiębiorców do przechowywania dokumentów księgowych. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie dokumenty księgowe należy przechowywać, jak je archiwizować oraz jakie są terminy przechowywania tej dokumentacji. Na te pytania odpowiadają specjaliści z Perfekto – Biura Rachunkowego w Krakowie.

 • Sunday, 04 December 2016

  Aktualizacja „Płatnika” od 1 kwietnia 2016 roku

  1 kwietnia 2016 roku przyniósł zmiany w Płatniku – programie służącym do przesyłania dokumentacji do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakomunikował, że przyjmowane będą tylko dokumenty ubezpieczeniowe przygotowywane w jednej wersji programu.

 • Thursday, 04 February 2016

  Co musisz wiedzieć o różnicach kursowych?

  Różnice kursowe to bolączka wszystkich przedsiębiorców, którzy otrzymują zapłatę za swój towar czy usługę w obcej walucie. Każdy z nich jest bowiem zobligowany do rozliczenia tych różnic. Tak samo dzieje się w przypadku dokonania zakupów w zagranicznej walucie.

 • Thursday, 24 March 2016

  Jak korzystnie zatrudnić członka rodziny?

  Często przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozważają zatrudnienie członka rodziny jako pomocnika (osobę współpracującą).

 • Friday, 03 June 2016

  Ryczałt czy VAT – co wybrać?

  Każdy młody przedsiębiorca zakładając własną działalność musi dokonać wyboru formy opodatkowania, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Dowiedz się, która forma będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

 • Monday, 22 February 2016

  Własna firma a etat – ile zarobię, przechodząc na własną działalność?

  Wiele osób zastanawia się nad przejściem z etatu na samozatrudnienie lub odwrotnie. Nie jest też tajemnicą, że pracownikom zależy na otrzymywaniu jak najwyższego wynagrodzenia, a pracodawcom z kolei zależy na obniżaniu kosztów zatrudnienia. W związku z tym, czy samozatrudnienie może rozwiązać te problemy?

 • Tuesday, 02 August 2016

  Zasiłek macierzyński dla rolników od 1 stycznia 2016

  Rok 2016 przyniósł nowe zasady przyznawania i wypłacania zasiłków macierzyńskich dla rolników i domowników.

 • Tuesday, 26 January 2016

  Zmiany w przepisach podatkowych w 2016 roku

  Rok 2016 przyniósł, podobnie jak lata poprzednie, zmiany w przepisach podatkowych. Jednak w tym roku wprowadzono ich szczególnie dużo, o czym świadczyć może fakt, że nowelizacji ulegają wszystkie ustawy podatkowe.

 • Sunday, 01 May 2016

  Ile wyniesie ZUS w 2016 roku?

  Nowy 2016 rok przyniósł zmiany podatkowe, w tym zwiększenie składek ZUS. 7 września 2015 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2016 rok, w którym znalazła się informacja o wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w bieżącym roku. To na jego podstawie ustala się wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne ZUS.

 • Wednesday, 30 December 2015

  Jakie obowiązki względem ZUSu ma młody przedsiębiorca (zakładający działalność)?

  Każda osoba zakładająca własną działalność gospodarczą jest automatycznie zobligowana do stosowania się do zaleceń i zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.