Aktualności

 • Thursday, 04 February 2016

  Co musisz wiedzieć o różnicach kursowych?

  Różnice kursowe to bolączka wszystkich przedsiębiorców, którzy otrzymują zapłatę za swój towar czy usługę w obcej walucie. Każdy z nich jest bowiem zobligowany do rozliczenia tych różnic. Tak samo dzieje się w przypadku dokonania zakupów w zagranicznej walucie.

 • Thursday, 24 March 2016

  Jak korzystnie zatrudnić członka rodziny?

  Często przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozważają zatrudnienie członka rodziny jako pomocnika (osobę współpracującą).

 • Friday, 03 June 2016

  Ryczałt czy VAT – co wybrać?

  Każdy młody przedsiębiorca zakładając własną działalność musi dokonać wyboru formy opodatkowania, która będzie dla niego najkorzystniejsza. Dowiedz się, która forma będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

 • Monday, 22 February 2016

  Własna firma a etat – ile zarobię, przechodząc na własną działalność?

  Wiele osób zastanawia się nad przejściem z etatu na samozatrudnienie lub odwrotnie. Nie jest też tajemnicą, że pracownikom zależy na otrzymywaniu jak najwyższego wynagrodzenia, a pracodawcom z kolei zależy na obniżaniu kosztów zatrudnienia. W związku z tym, czy samozatrudnienie może rozwiązać te problemy?

 • Tuesday, 02 August 2016

  Zasiłek macierzyński dla rolników od 1 stycznia 2016

  Rok 2016 przyniósł nowe zasady przyznawania i wypłacania zasiłków macierzyńskich dla rolników i domowników.

 • Tuesday, 26 January 2016

  Zmiany w przepisach podatkowych w 2016 roku

  Rok 2016 przyniósł, podobnie jak lata poprzednie, zmiany w przepisach podatkowych. Jednak w tym roku wprowadzono ich szczególnie dużo, o czym świadczyć może fakt, że nowelizacji ulegają wszystkie ustawy podatkowe.

 • Sunday, 01 May 2016

  Ile wyniesie ZUS w 2016 roku?

  Nowy 2016 rok przyniósł zmiany podatkowe, w tym zwiększenie składek ZUS. 7 września 2015 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2016 rok, w którym znalazła się informacja o wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w bieżącym roku. To na jego podstawie ustala się wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne ZUS.

 • Wednesday, 30 December 2015

  Jakie obowiązki względem ZUSu ma młody przedsiębiorca (zakładający działalność)?

  Każda osoba zakładająca własną działalność gospodarczą jest automatycznie zobligowana do stosowania się do zaleceń i zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 • Tuesday, 12 May 2015

  Jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż wysyłkową?

  Sprzedaż wysyłkowa jest szczególnie popularna. Coraz więcej osób decyduje się i korzysta z zakupów online, ponieważ są one wygodne, szybkie, niekiedy tańsze i pozwalają nabyć towar znajdujący się w innej miejscowości czy kraju, bez konieczności wizyty w nim. Stąd też wielu sprzedawców wprowadza sprzedaż wysyłkową, niektórzy zaś prowadzą swoje biznesy tylko w oparciu o sprzedaż na odległość. Nie wymaga to bowiem ponoszenia kosztów utrzymania sklepu. Niemniej sprzedaż online może sprawić pewne problemy związane z rozliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych lub od towarów i usług.

 • Wednesday, 14 October 2015

  Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

  Biura księgowe prowadzą księgi rachunkowe dla firm nie tylko w obrębie samego biura. Mogą to robić także w siedzibie firmy, która zleca prowadzenie takich ksiąg, jeśli taki jest zapis w umowie. W tym wypadku jednak wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy powinni ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego.